به نیمه دوم سال که می‌رسیم شدت آلودگی هوا هر بار افزایش می‌یابد و مسئولان را گرد هم می‌آورد تا برای این معضل زیست محیطی که دائم در این مدت تکرار می‌شود نشست‌ها و جلساتی برگزار کنند، تا خروجی‌های کوتاه‌مدت برای چاره‌اندیشی این نوع آلودگی داشته باشند.

به گفته پزشکان میزان مرگ‌ومیر کسانی که در معرض هوای آلوده به دی‌اکسید گوگرد بوده و به بیماری‌های قلبی یا ریوی دچار شده‌اند، روزبه‌روز افزایش می‌یابد، در حال حاضر آلودگی هوا بزرگ‌ترین خطر برای سلامت به‌شمار می‌رود چراکه به دنبال آن بیماری‌های قلبی، ریوی و سرطان‌ها تشدید شده و گاهی نیز بیماری‌های جدید متولد می‌شود.

آمار منتشر شده از سوی سازمان بهداشت جهانی نیز گویای آن است که استنشاق هوای آلوده در خارج از فضاهای سربسته عامل 40 درصد از بیماری‌های خونی وابسته به عملکرد قلب است، همچنین این عامل تا 40درصد در بروز انواع سکته‌ها نقش دارد؛ از آن گذشته مشخص شده که استنشاق هوای مملو از آلاینده‌های کربنی و سمی نقش 11 درصدی در ابتلای افراد به بیماری‌های مزمن ریوی داراست، همچنین بر اساس این آمار 6 درصد عامل ابتلای افراد به سرطان ریه همین آلودگی هوا است.

اگرچه بارش‌هایی که چند روز در اصفهان بوده، سبب شده آلودگی از هوای اصفهان رخت بسته و هوای سالم و پاکی داشته باشد اما نباید فراموش کرد که این آلودگی پس از بارش‌ها باز به اصفهان می‌آید و اصفهان را در صدر شهرهای آلوده قرار می‌دهد؛ دورتادور اصفهان را شهرک‌های صنعتی احاطه کرده که هرکدام آلودگی خاص خود را دارند و از سوی دیگر آلودگی کارخانه‌های اطراف اصفهان نیز هشداری است که جدی گرفته نمی‌شود.
اصفهان در این چند سال با افزایش صنایع و کاهش نظارت بر روی آن‌ها و تردد خودروهای تک‌سرنشین در سطح شهر، عنوان شهر آلوده را برای خود کسب کرد، عنوانی که بیماری و رخوت را با خود به همراه می‌آورد.

روزهای آلوده در اصفهان کمتر از تهران نیست و حتی سال گذشته نسبت به تهران آلوده‌تر شناخته شد که این نیاز به نظارت بیشتری دارد.

معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در اصفهان با اشاره به روزهای آلوده در اصفهان در چهارمین نشست کارگروه کاهش آلودگی هوا و نخستین جلسه کمیته استانی مقابله با پدیده گردوغبار استان اصفهان گفت: با اتخاذ سیاست‌های راهبردی و خردمندانه استاندار اصفهان و تلاش‎های ارزنده مدیران استان، تعداد روزهای سالم استان در مقایسه با سال 92، 3 برابر شده است.

اما این در حالی است که وحید حسینی مدیرعامل کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به هوای آلوده اصفهان گفت: تهران بالغ بر 32 درصد و اصفهان 46‌درصد روزها فراتر از حد مجاز بوده است و با افزایش این درصدها اثرات مخرب آن بر سلامتی نیز بیشتر و بیشتر می‌شود.
وی افزود: متوسط گوگرد سوخت تهران 7 هزار و 600 PPM است اما استاندارد جهانی 50 بوده، اصفهان نیز باید سوخت دیزل بدون گوگرد و کمتر از 50 را از مسئولان تقاضا کنند.

حسینی اظهار داشت: براساس گزارشات اخیر سازمان بهداشت جهانی و مرکز بین‌المللی تحقیقات سرطان، منتشر شده در تابستان 91 شواهد علمی و متقی وجود دارد که دود دیزل سبب سرطان ریه در انسان می‌شود.

وی با بیان اینکه از نظر سازمان بهداشت جهانی، حد مجاز ذرات معلق 10 میکرو‌گرم است، گفت:  متأسفانه این حد در اصفهان 50 میکرو‌گرم بوده که بسیار نگران‌کننده است.
از سوی دیگر چندی پیش ظهرابی، مدیرکل محیط زیست استان اصفهان در کارگاه آغاز طرح تدوین برنامه مدیریت جامع حوضه آبریز تالاب بین‌المللی گاوخونی گفت: اصفهان به خاطر داشتن ذرات معلق در هوا بعد از استان خوزستان آلوده‌ترین شهر کشور است.

مدیرکل محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اینکه در پایان سال 92، 3 ماه هوای سالم و 9 ماه هوای آلوده داشتیم، تصریح کرد: در سال 93 این 3 ماه هوای سالم را به 6 ماه هوای سالم افزایش دادیم، یعنی “نیمی” از سال هوای سالم و نیمی از سال هوای ناسالم داشتیم.

ظهرابی با اشاره به اینکه مایه تأسف است که در شهر “سجزی” بیشترین روزهای آلوده را داشته‌ایم، گفت: تعداد روزهای آلوده در این شهر بیش از اصفهان است و این یک تهدید جدی برای شهر اصفهان محسوب می‌شود.

افزایش آلودگی هوای اصفهان از یک طرف و تبلیغاتی که مبنی بر کاهش آلودگی با خودروهای گازسوز می‌شود، نیز‌ سبب افزایش خطرات بسیاری برای اصفهان‌ها شده است.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران از بی‌توجهی به استانداردها در تولید خودروهای یورو 2 انتقاد کرد و افزود: بررسی‌های ما نشان می‌دهد بسیاری از نمونه‌هایی که گفته می‌شود با استاندارد یورو 2 تولید شده‌اند، خارج از استاندارد یورو 2 هستند درحالی‌که گفته می‌شود آن‌ها استاندارد‌ها را رعایت کرده‌اند درحالی‌که اگر واقعاً استاندارد یورو 2 هم رعایت شود ما شاهد کاهش محسوس آلاینده‌های هوا هستیم.
حسینی اطلاعاتی هم درباره وضعیت خودروهای گازسوز ارائه و بیان کرد: متأسف هستیم که باید بگوییم بررسی‌ها نشان می‌دهد که وضعیت گازسوزها نیز مناسب نیست. ما در ایران برای کاهش آلاینده‌ها به سمت استفاده از خودروهای گازسوز به‌عنوان خودروهایی با سوخت پاک رفتیم اما متأسفانه‌ها یافته‌های ما نشان می‌دهد که این فرایند شکلی بوده و استانداردها در خودروهای گازسوز رعایت نشده و به همین دلیل خودروها گازسوز هم در تولید آلایندگی وضعیت نامناسبی دارند.

وی تصریح کرد: با عدم رعایت استانداردها خودروهای گازسوز آلاینده‌‌های بیشتری تولید می‌کنند و اگرچه سیاست گازسوز کردن خودروها سیاست درستی بوده اما کار در مرحله اجرا درست انجام نشده و نه تنها کمکی به کاهش آلودگی هوا نکرده که آلودگی بیشتری تولید کرده است.
حسینی با بیان اینکه ترافیک بر غلظت ذرات معلق تأثیر می‌گذارد، خاطرنشان کرد:  براساس مطالعات صورت‌گرفته ذرات معلق در اوج ترافیک به 120 هزار ذره در سانتی‌متر مکعب می‌رسد، این در حالی است که ذرات معلق در هوای سالم باید در حدود 6 هزار و حداکثر 10 هزار ذره باشد.

از سوی دیگر مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به راه‌حل‌های بنیادین برای کاهش آلودگی هوا اظهار داشت: توسعه حمل‌ونقل عمومی، حمل‌ونقل انسان‌محور به‌جای وسیله محور و تفکیک موضوع ترافیک از تولید آلودگی و ترویج روش‌های حمل‌ونقل غیر موتوری تا کاهش سهم موتورهای سوخت فسیلی از جمله این راه‌حل‌ها است.

وی افزود: راه‌حل‌های مبتنی بر مهندسی در کاهش آلودگی هوا مؤثر است ولی متأسفانه در کشورمان جایگاهی نداشته و استفاده نمی‌شود علاوه بر این ترویج فن‌آوری‌های کاهنده آلایندگی، فیلتر دوده برای دیزل، کاتالیست برای بنزینی‌ها، فن‌آوری‌های برقی و پاک و غیره از دیگر موارد مؤثر است.
رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و محیط زیست شورای شهر اصفهان نیز با بیان اینکه آلودگی هوا یکی از موضوعاتی است که بیشتر شهرهای جهان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، تصریح کرد: در تاریخچه آلودگی هوا از دهه 1940 به بعد بسیاری از شهرهای جهان آلوده بودند و تلفات نیز داشتند، باید ببینیم چه اتفاقی روی داده که اکنون آن شهرها دارای آسمان آبی و پاک و ترافیک روان هستند.

غلامرضا شیران با بیان اینکه در تاریخچه آلودگی هوا به‌ویژه در حوزه حمل و نقل و ترافیک گزینه‌های زیادی وجود دارد که تکنولوژی یکی از آن‌ها است، گفت: تکنولوژی و به‌تبع آن سوخت، موتور و غیره می‌تواند و توانسته که روند آلودگی شهرها را نزولی کند.