نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد مدت زمان توقف پشت چراغ قرمز تنها دو درصد کل زمان رانندگی را تشکیل می‌دهد، اما معادل ۲۵ درصد کل آلودگی که سرنشینان در معرض آن قرار می‌گیرند، است.
ترمز زدن برای توقف پشت چراغ قرمز و سپس حرکت از حالت توقف بعد از سبز شدن چراغ، بعلاوه فاصله نزدیک خودروها به یکدیگر باعث افزایش تولید آلاینده‌ها از خودرو می شود.

محقق ارشد این تحقیق، پراشانت کومار می‌گوید: ” سازمان بهداشت جهانی آلودگی هوا را با سالانه هفت میلیون مورد مرگ مرتبط می داند. آلودگی هوا اخیرا در بین ده خطری که سلامت بشر را در سطح جهانی تهدید می کند قرار گرفته است.”
از این بین، ۳.۷ میلیون مرگ به علت آلودگی هوای بیرون خانه و مابقی به علت آلودگی هوای داخل خانه‌ها جان خود را از دست می‌دهند.
“زمانی که ما در خودرو صرف می کنیم علیرغم تمام تلاش ها در یک دهه گذشته تقریبا ثابت مانده و با اضافه شدن به تعداد خودروهای در حال تردد، ما در رفت و آمد روزمره هر چه بیشتر در معرض آلاینده ها قرار می‌گیریم.”

دکتر پراشانت کومار می گوید “عابرانی که مرتب از چنین تقاطع‌هایی رد می شوند باید راههای جایگزین را در نظر بگیرند که تقاطع و چراغ قرمز کمتری داشته باشد.”

وی در مورد راننده‌ها نیز می‌گوید که هرچند تغییر مسیر روزانه برای اینکه کمتر به چراغ قرمز برخورد کنیم ممکن است برای بسیاری مقدور نباشد اما رانندگان می توانند پشت چراغ قرمز “شیشه ماشین را بسته نگه دارند، دریچه‌های هوای ماشین را ببندند و تا جایی که ممکن است فاصله بیشتری با خودروی جلویی داشته باشند.”

دکتر کومار تنظیم بودن چراغ های قرمز را مهم می‌داند چون زمان توقف پشت چراغ را کاهش می‌دهد.

سازمان بهداشت جهانی آلودگی هوا را مهمترین عامل محیطی مرگ در دنیا دانسته و چهار شهر ایران از جمله اهواز در میان ده شهر آلوده دنیا قرار داده است.

در تهران، کاهش استفاده از سرب در بنزین باعث شده هوا بهتر شود، مونو اکسید کربن کاهش زیادی پیدا کرده و گوگرد از ۸۰۰۰ در میلیون به کمتر از دویست رسیده (حد مجاز کمتر از ده است) با این حال حداقل یک سوم روزهای سال هوای تهران در وضعیت ناسالم قرار دارد.

برخی منابع داخلی ایران، آلودگی هوا در شهرهای خوزستان را ۲۵ برابر حد مجاز اعلام کرده‌اند.
برخی منابع نیز اهواز را آلوده ترین شهر دنیا معرفی کرده‌اند که میزان ذرات معلق در هوای آن حداقل سه برابر پکن و ۱۳ برابر لندن است.
در چند سال گذشته آلودگی هوای خوزستان بویژه اهواز به معضلی جدی بدل شده و پاییز سال گذشته بیش از بیست هزار نفر فقط در طی چند روز به دلیل مشکلات تنفسی به بیمارستان ها و مراکز درمانی اهواز مراجعه کردند.