با رسيدن شاخص کيفيت هوا به عدد 100 کيفيت هواي تهران “ناسالم براي گروه‌هاي خاص” مي‌شود و اين آغاز است بر تکرار آلودگي هوا در پايتخت و بيم آن مي رود که وضع از اين هم بدتر شود . هواي پايتخت روز 4 شنبه در مرز شرايط “ناسالم”قرار گرفت و رستگار، معاون پايش و نظارت محيط زيست استان تهران اعلام کرد که شاخص کيفيت هوا در خصوص ذرات معلق کمتر از 2.5 ميکرون روي عدد 99 قرار داشته و طولي نمي کشد که با ادامه اين روند آلايندگي هوا دوباره مشکلات سال گذشته تکرار شود و دردسرهاي خانم ابتکار شروع شود. پس از اينکه در سال گذشته موضوع ريزگردها در خوزستان بحراني شد و واکنش هايي از سوي مقامات عالي نظام در پي داشت، حال در سال جاري نيز زنگ خطر به صدا در آمده و به قول خود سازمان محيط زيستي ها گرد و غبار ديگري براي استان هاي جنوب و غرب در راه است. اين مسئولان از وجود گردو غبار در هواي روز 4 شنبه تهران و همچنين ورود جبهه ديگري از اين غبارها به استان هاي جنوب و غربي کشور تا پايان هفته خبر دادند.
شکل گيري توده جديد گرد و غبار در عربستان و عراق

به گفته شعاع الدين شعاعي، مدير پروژه مقابله با پديده گرد و غبار اين سازمان احتمال شکل گيري توده جديد گرد و غبار در عربستان و عراق در هفته جاري وجود دارد که در اين صورت دوباره استان هاي جنوبي و غربي کشور را تحت تاثير قرار خواهد داد. شعاعي گفته که تاثير گذاري اين توده گرد و غبار بر هواي تهران بايد از لحاظ جهت وزش باد و شرايط جوي مورد بررسي قرار گيرد.در چند سال اخير به علت خشکي و کاهش رطوبت، توده هاي بزرگ گرد و غبار در عربستان و عراق شکل گرفته است و استان هاي جنوبي و غربي کشور را با شدت زيادي تحت تاثير قرار داده است.
وی بیان کرد:استان هاي جنوب و غرب کشور از هفته گذشته نيز درگير پديده گرد و غبار بوده اند که منشا خارجي دارد و گفته مي شود به علت شدت باد در اهواز تشديد شده اما اکنون به علت بارش باران شدت آن کاهش يافته است.
به گفته شعاعی، هرچه جريان باد به سمت کشور شدت بيشتري يابد ريزگردها تاثير بيشتري بر استان هاي جنوبي، غربي و گاهي تا تهران خواهند داشت.

از سوي ديگر محمد رستگاري معاون نظارت و پايش اداره کل حفاظت محيط زيست استان تهران اعلام کرده که روز 4 شنبه هواي تهران در شرايط ناسالم قرار گرفته بود که علت آن رسيدن ريزگردها از مرزهاي غربي کشور به پايتخت است.اين ريزگردها منشا خارجي دارند و از عراق وارد کشور شده و به تهران نيز رسيده اند. شاخص هاي منواکسيد کربن در شرايط پاک، ذرات معلق کمتر از 10 ميکرون سالم و ذرات معلق کمتر از 2.5 ميکرون در شرايط ناسالم قرار دارد.

پيش بيني ها بر این قرار است که جبهه جديدي از گرد و غبار درعراق و عربستان در حال شکل گيري است، اين موج بر خلاف موج آلودگي قبلي که هفته گذشته استان هاي غربي و جنوبي کشور را درگير کرده بود و داراي شرايط جوي ناپايدار بود، با شرايط جوي پايداري همراه خواهد بود بنابراين آلودگي بيشتر و ماندگارتر خواهد بود.

آيا تجربه تلخ تکرار مي شود؟

آلودگي هوا و حمله ريزگردها به اهواز در روزهاي پاياني دهه فجر که در پی آن نزديک بود تلخي ريزگردها کام اهوازي ها و خوزستان نشين ها را در اين ايام تلخ کند، با حضور نمايندگان دولت در اهواز براي رسيدگي تا حدی آرام گرفت.

متاسفانه با اين پيش بيني جديد به نظر مي رسد تکرار تجربه تلخ سال گذشته به هيچ عنوان پذيرفتني نخواهد بود و سازمان هاي ذيربط بايستي از هم اکنون آماده باش باشند و اقدامات لازم را با همدلي و با عزم و مديريتي جهادي انجام دهند تا واقعه سال گذشته دوباره تکرار نشود.