معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در مراسم جشن خروج 300 هزار دستگاه خودروی فرسوده که صبح روز شنبه در تهران برگزار شد، گفت: براساس گزارش‌های منتشرشده، 35 میلیون نفر از شهروندان ایران در معرض آلودگی هوا قرار دارند و در پی راهکاری برای این معضل خروج خودروهای فرسوده از جریان حمل و نقل یکی از سیاست‌های اصلی دولت به منظور کاهش آلودگی هواست.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست با اشاره به اقدامات صورت گرفته مبنی بر کاهش آلودگی هوا در کشور تصریح کرد: براساس آمارها، در سال 93، تهران 50 روز بیشتر نسبت به سال 92 هوای سالم داشته است، به طوری که در سال 92، 160 روز هوای ناسالم، اما در سال 93، 110 روز هوای ناسالم داشته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه اولین مصوبه دولت یازدهم مربوط به کاهش آلودگی هوا بوده است، تصریح کرد: سازوکارهای مدیریتی برای مقابله با آلودگی هوا از سال 79 آغاز شد، اما بعد از سال 84 مورد غفلت قرار گرفت.

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه مهمترین اقدامات دولت برای کاهش آلودگی هوا اسقاط خودروهای فرسوده است، گفت: نوسازی خودروهای عمومی نیز در دستورکار دولت قرار دارد و نباید از یاد برد که بیش از 30 درصد از ناوگان حمل و نقل عمومی، فرسوده هستند.

وی هم چنین با اشاره به اینکه از سال 94 اجازه مصرف مازوت در نیروگاه‌ها داده نخواهد شد، گفت: تولیدکنندگان خودرو نیز باید خودروهای خود را با استاندارد یورو4 تولید کنند و از سال آینده اجازه شماره‌گذاری به خودروهایی که فاقد این استاندارد هستند، داده نمی‌شود.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست با اشاره به اینکه موتورسیکلت‌های کاربراتوری 5 برابر خودروها آلودگی دارند، گفت: باید با ورود موتورسیکلت‌های برقی و هیبریدی و جایگزین کردن آنها مانع آلودگی هوا در کلان‌شهرها شد.
وی ادامه داد: با خروج به موقع تاکسی‌های فرسوده و کامیون‌ها نیز می‌توان بر کاهش آلودگی هوا تأثیر گذاشت، به طوری که وزارت نفت همکاری بسیار خوبی در این خصوص با سازمان محیط زیست داشته و عرضه بنزین یورو4 را در کشور آغاز کرده است.

به نقل از: خبرگزاری فارس