امروز 23 آذر کیفیت هوای تهران در شرایط نا سالم قرار دارد. بر طبق گزارشات کیفیت هوای تهران، امروز شاخص مقدار ذرات معلق PM 2.5 یا همان ذرات معلق زیر 2.5 میکرون، از حد سلامت گذشته است و روی عددی حدود 160 و یا 170 قرار دارد. در این شرایط، کیفیت هوای تهران بر عکس روزهای گذشته که تنها برای گروه های خاصی ناسالم بود، امروز برای همه گروه های جامعه ناسالم اعلام شده است.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، خسرو صادق نیت گفت: به دلیل افزایش غبار صبحگاهی و بروز پدیده وارونگی هوا یا همان اینورژن، وادامه آن تا نیمه‌های امروز، انتظار می‌رود کیفیت آلاینده‌های ذرات معلق به مقادیر بالاتر از ۱۶۶ رسیده و در محدوده ناسالم قرار گیرد.

با توجه به این که تاثیر آلودگی هوا بر سلامت به عواملی نظیرغلظت آلاینده‌های هوا‌،نوع آلاینده‌های هوا، تداوم آلاینده‌های هوا و افراد در معرض خطر، وابسته است، گفت: آلاینده‌های عمده در هوا شاملذرات معلق PM۱۰,PM۲.۵ ، منوکسیدکربن، دی اکسید نیتروژن، دی اکسید گوگرد و ازون است که هریک از این آلاینده‌ها با توجه به خصوصیات و ترکیبات آن پیامدهای سلامتی مختلفی را در بر خواهند داشت.

در این شرایط افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی یا ریوی، کودکان و سالمندان باید از فعالیت های طولانی یا سنگین خارج از منزل اجتناب ورزند و افراد دیگر باید فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

صادق نیت افزود: در شرایطی که افراد به جهت شغلشان موظف هستند در محیط آزاد شهری حضور یابند و زمان حضورشان حداقل ۸ ساعت در روز می باشد توصیه می‌شود از تجهیزات حفاظتی نظیر ماسک‌های تنفسی استاندارد FFP۱ , FFP۲ استفاده نمایند.

وی تاکید کرد: این ماسک ها حفاظت کامل در برابر آلایندگی ایجاد ننموده و تنها در صورت اجبار برای حضور در فضای آزاد توصیه می شوند.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت به شهروندان تهرانی توصیه کرد: هرگونه فعالیت بدنی خارج از منزل که افراد بطور متناوب و طی مدت چندین ساعت انجام می دهند که باعث افزایش ریتم دم و بازدم شده و یا ضربان قلب را شدت می بخشد پرهیز کنند.

طبق پیش بینی سازمان هواشناسی به دلیل وجود توده هوای بارشی انتظار می رود از عصر امروز از غلظت آلاینده‌های هوا کاسته شود.