رئيس ستاد محيط زيست و توسعه پايدار شهرداري تهران، دکتر علي محمد شاعري به همراه دکتر وحيد نوروزي شهردار منطقه 18 و جمعي از مديران شهري منطقه از پروژه ها و اقدامات زيست محيطي جنوب غرب تهران بازديد کردند .

باتاکيد برعملکرد مثبت منطقه 18 دراجراي طرح هاي زيست محيطي طي 10ماه گذشته، رييس ستاد محيط زيست و توسعه پايدار شهرداري تهران گفت : در صورت تداوم انجام اقدامات زيست محيطي توسط شهرداري منطقه 18 ، اين منطقه مي تواند منطقه پايلوت زيست محيطي شهر تهران شود.

دکتر علي محمد شاعري در جريان بازديد از اقدامات زيست محيطي منطقه 18 بر عملکرد مثبت منطقه در حوزه محيط زيست تاکيد کرد و گفت : محيط زيست شهري پايه هاي اصلي توسعه پايدار شهرهاست لذا حفظ و حراست از محيط زيست شهري در اولويت نخست مديريت شهري قرار دارد .
شاعري با تاكيد بر اينكه توسعه در شهرها بايد توسعه اي متوازن ، هماهنگ و با ارزيابي محيط زيست باشد تصريح كرد: اگر ديديم شهري محيط زيست خوبي دارد مي توانيم نتيجه بگيريم كه تعادل و هماهنگي بين اجزاي توسعه آن شهر برقرار است لذا اگر مي خواهيم شهرونداني متعادل داشته باشيم كه محرك توسعه باشند بايد شادابي و نشاط و سلامت آنها را تامين و تضمين كنيم.

وي برهدف اصلي مديران شهري که بهبود كيفيت زندگي شهروندان است، تاکید کرد و گفت:اکنون آلودگي صوتي ، آلودگي هوا، کاهش شديد تنوع زيستي و مديريت پسماند از معضلات شهر تهران است. شهرداري به تنهايي قادر به حل معضلات زيست محيطي شهر نيست و شهروندان باید در اين عرصه گام برداشته و مشاركت كنند. رفتار زيست محيطي شهروندان باید بهبود پيدا كند.

شاعري با تاكيد بر اينكه پايش محيط زيست در منطقه 18 به طور جدي در دستور كار قرار گرفته است گفت” تمامي تصميمات شهري بايد بر اساس نتيجه اين پايش ها اتخاذ شود.اکنون منابع آلاينده بسياري در منطقه 18 قرار دارند که ميبايست با شناسايي منابع آلاينده و همکاري دستگاهاي اجرايي در جهت ساماندهي و رفع آلايندگي واحد هاي آلاينده اقدام شود.

رئيس ستاد محيط زيست و توسعه پايدار شهرداري تهران ادامه داد : شهرداري مناطق بايد تاكيد ويژه اي بر آموزش شهروندي داشته باشند چرا كه بدون آموزش نمي توان مسائل زيست محيطي را در شهر توسعه داد.

شاعري به آلودگي هواي شهر تهران اشاره كرد و گفت: تا كنون شهر تهران درسال جاري 100 روز هواي آلوده داشته و اين در حالي است كه استاندارد WHO يك روز ناسالم را مجاز مي داند.

ساخت اولین بوستان زيست محيطي تهران درجنوب غرب

در جريان بازديد و پايش نيم روزه منطقه 18 مقرر شد با توجه به ظرفيت انجام پروژه هاي زيست محيطي در اين منطقه ، با تامين اعتبار از سوي ستاد محيط زيست و توسعه پايدار شهرداري تهران نخستين بوستان محيط زيست پايتخت طي سال اينده در منطقه 18 احداث شود که در ساخت اين بوستان تمامي ملاحضات زيست محيطي اعم از انتخاب گونه هاي گياهي ،استفاده از انرژي هاي نو،آبياري صحيح ،ايجاد فضاهاي آموزشي و استفاده از المان هاي سازگار با محيط زيست لحاظ شود .

اتوبوسهاي خط 10 بي آر تي به جنوب غرب تهران رسيد/جمع آوري آبهاي سطحي طي سه ماه آينده

نوروزي تصريح کرد : يكي از شاخص ترين اقدامات زيست محيطي كه در منطقه 18 تا پايان سال انجام خواهد شد موضوع اجراي ادامه خط 10بي آرتي درمنطقه است، اين خط که از حصارک و دانشگاه علوم تحقيقات آغاز شده و به پايانه آزادي ختم مي شد تا پايان سال به پايانه آزادگان رسيده و خط 10 بي آر تي به نخستين ايستگاه خط سه مترو متصل خواهدشد .
وي به اجراي موفق طرح آسمان آبي و زمين پاک در سطح منطقه 18 اشاره کرد و گفت : براي نيل به اين هدف، تمام برنامه‌ها، طرح‌ها و پروژه‌هاي جديد مديريت شهري در اين منطقه با اولويت قرار دادن طرح آسمان آبي و زمين پاک اجرا مي‌شود.
به گفته نوروزي اين پروژه با در نظر گرفتن هدف‌هاي کمپين آسمان آبي در سطح منطقه 18 اجرايي ميشود که با افتتاح اين خط بي‌آرتي تا پايان سال جاري، روزانه ده‌ها هزار شهروند منطقه به جاي خودروهاي شخصي مي‌توانند از وسايل نقليه عمومي و پاک استفاده کنند و همين امر تاثير بسزايي در کاهش آلودگي هوا خواهد داشت.

وحيد نوروزي، شهردار منطقه 18، حذف پسماندهاي صنعتي شرکت‌هاي توليدکننده لبني در سطح منطقه را يکي ديگر از اقدامات مهم زيست محيطي يک سال اخير دانست و اظهار داشت: ساکنان 4 محله که در مجاورت شرکت‌هاي لبني زندگي مي‌کردند چند دهه از بوي متعفن اين پسماند‌ها ناراضي بودند. علاوه بر اينکه با رهاسازي پسماند‌ها به بيرون از کارخانه، عملا وارد سفره‌هاي آب زيرزميني مي‌شد و تبعات زيست محيطي بسيار وخيمي را به همراه داشت. جلسات متعددي با مديران اين کارخانه‌ها برگزار کرديم و در ‌‌نهايت با پر کردن کانال‌هاي فاضلاب و پايش مستمر آن توانستيم اين معضل زيست محيطي قديمي شهر تهران را حل کنيم.

شهردار منطقه 18 نيز در ادامه با اشاره به اقدامات زيست محيطي انجام شده در سطح منطقه طي يکسال گذشته تصريح کرد : در يک سال اخير با شناسايي منابع آلاينده منطقه و جمع اوري واحدهاي آلاينده ،افزايش سرانه فضاي سبز ،گامي موثر در جهت کاهش آلايندههاي زيست محيطي برداشته ايم بطور مثال سال گذشته همزمان با هفته هواي پاک کارخانه ريخته گري ايرفو با قدمتي بالغ بر 50 سال و درقلب بافت مسکوني فعاليت ميکرد به خارج از شهر منتقل شد .
وي در ادامه به آلايندگي معادن شن و ماسه موجود در بافت مسکوني محله خليج فارس اشاره کرد و گفت : طي 6 ماه اخير تخليه نخاله ساختماني در اين معادن ممنوع شده و با هماهنگي دستگاههاي اجرايي تا پايان سالجاري پرونده فعاليت غير قانوني و برداشت شن وماسه از اين معادن يکبار براي هميشه تعطيل خواهد شد .

نوروزي با تاكيد براينكه تمامي اقدامات عمراني در منطقه 18 پيوست زيست محيطي دارند گفت: تا سه چهار ماه آينده نيز تمامي آبهاي سطحي در محور آزادگان جمع آوري و ساماندهي مي شود.
وي خاطر نشان كرد: به صورت ويژه ،76 منبع آلاينده ثابت در منطقه 18 شناسايي و ساماندهي آنها در دستور كار قرار گرفت.
نوروزي به وجود يک دامداري در دل بافت مسكوني منطقه 18 اشاره کرد و گفت : حدود 2500 راس گاو در اين واحد دامداري نگهداري مي شود که مشكلات عديده اي براي شهروندان ايجاد كرده است با هماهنگي هاي به عمل امده مراحل انتقال و جابه جايي اين واحد آغاز شده و حداکثر طي 4 ماه آينده اين دامداري تعطيل و منتقل مي شود.

اجرای شعار آسمان آبي زمين پاک با افزايش مقدار تفکيک زباله در منطقه 18

نوروزي، شهردارمنطقه 18 اجراي طرح خط سفيد را يکي از مهم‌ترين اولويت‌هاي پيش روي مديريت شهري در منطقه 18 خواند و خاطرنشان کرد: هم اکنون طرح خط سفيد در سه محور اصلي منطقه در حال اجرا است. علاوه بر اينکه در همين زمينه، طرح ويژه‌اي براي بزرگراه آزادگان در نظر گرفته شده تا ايمني اين معبر مهم شهري افزايش يابد.

نوروزي،از موفقيت طرح مديريت پسماند و تفکيک زباله‌تر و خشک در مبدا با هدف عملي شدن طرح آسمان آبي و زمين پاک در اين منطقه خبر داد و گفت: روزانه 42 تن زباله ازسطح خيابان‌هاي منطقه 18جمع آوري مي‌شود. ما با برگزاري کارگاه‌هاي آموزشي در سراي محلات و مدارس و ترويج اهداف کمپين آسمان آبي، زمين پاک توانسته‌ايم ميزان توليد زباله خشک در منطقه را 35 درصد افزايش دهيم.

نوروزي هم چنین از واگذاري قطعه زميني 4 هكتاري به سازمان پسماند خبر داد و گفت: اين زمين در تقاطع اتوبان تهران ساوه و آزادگان قرار دارد و در صورتي كه ساخت آن توسط سازمان پسماند آغاز شود اين محل مي تواند به مركزي براي تعيين تكليف پسماندهاي جنوبغرب تهران تبديل شود.

بنا بر اين گزارش در پايان بازديد و پايش نيم روزه از فعاليت هاي زيست محيطي ، شاخص عملکرد زيست محيطي 10 ماهه منطقه 18 ،حائز رتبه عالي در ميان 22 منظقه شهرداري تهران شد.

به نقل از: خبرگزاری آریا