رحمت‌الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، بیان کرد: عمده ریزگردهای تهدید کننده منشاء داخلی دارند.
رحمت‌الله حافظی با بیان اینکه گرد و غبار بر اساس نقشه‌های هواشناسی قابل دیدن است، اظهار داشت: این ریزگردها یا منشاء داخلی دارد یا خارجی و در یک سال گذشته عمده ریزگردهای تهدیدکننده سلامت مردم منشاء داخلی داشتند و تنها ۸ روز از روزهایی که هوا به دلیل ریزگردها آلوده بود، این ریزگردها منشاء خارجی داشتند.

رحمت‌الله حافظی با بیان اینکه تصمیم گیری در مسائل زیست محیطی باید منطقه ای باشد گفت: کشورهای منطقه باید با همفکری راهکارهایی برای کاهش آلودگی‌های زیست محیطی بیاندیشند، اما به جز این موارد خود ما نیز باید برای ریزگردهای داخلی فکری کنیم و با برنامه های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت راهکارهایی برای مقابله با آلاینده‌ها تدوین، مصوب و ابلاغ کنیم.
حافظی در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال کوچ ریزگردهای خوزستان به آسمان پایتخت وجود دارد، تصریح کرد: این موضوع قابل پیش بینی نیست و سازمان هواشناسی می تواند بر اساس وضعیت جوی و جهت وزش باد و سرعت آن، این موضوع را پیش بینی کند.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، بیابان های اطراف پایتخت را برای وضعیت جوی تهران تهدید کننده دانست و افزود: بیابان های اطراف تهران به ویژه کارخانه شن و ماسه در جنوب غربی پایتخت بسیار تهدید کننده است که برنامه‌هایی برای توقف این کارخانه و تبدیل ۴۰۰ هکتار معدن شن و ماسه به فضای سبز داریم.