مسعود سه‌دهی،مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان، در مورد توربین‌های بادی اینولکس (Invelox) که توسط یک کارشناس ایرانی ساخته شده است، گفت: در این توربین سرعت از طریق نصب ابرپروانه‌ها در بالای ستون‌های غول‌پیکر باد جذب شده، افزایش می‌یابد و منجر به تولید برق می‌شود.

ساختار این توربین‌ها به گونه‌ای طراحی شده است که هوای آلوده بدون صرف انرژی از بالای توربین وارد و از فیلترهای ویژه عبور می‌کند و به صورت هوای پاک به محیط بازگردانده می‌شود.

مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان اضافه کرد: به عبارت دیگر استفاده از نسل جدید توربین‌های بادی در کلانشهرها و مناطق شهری نه تنها سهم قابل توجهی از نیاز انرژی را با هزینه‌ای ارزان تأمین می‌کند بلکه به طور دائمی همزمان با تولید برق هوای ‌آلوده را نیز تصفیه می‌کند. این توربین هم‌چنین به یک چهارم سرعت باد نسبت به توربین‌های بادی سنتی برای تولید برق نیاز دارد و با توجه به نقشه بادهای ایران از این توربین‌ها می‌توان در بیش از 80 درصد نقاط ایران استفاده کرد. قابلیت تولید انرژی این توربین‌ها 6 برابر توربین‌های بادی معمولی است و کارکرد و سرعت پایین باد، احداث در مساحتی کمتر از 10 درصد و ارتفاعات پایین‌تر و همچنین پایین‌تر بودن هزینه‌های تعمیر، نگهداری و سرمایه‌گذاری اولیه این توربین‌ها را قابل رقابت با مولدهای سوخت فسیلی در چرخه تولید برق می‌کند.

به نقل از: خبرگزاری فارس