شهریار عسکری، مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: ساعت 22 شب 5شنبه پدیده گرد و خاک در برخی شهرهای استان به وقوع پیوست و میزان آلودگی هوای اهواز در این ساعت به 7200 میکروگرم بر مترمکعب رسید که 46 برابر حد استاندارد است.
مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان اظهار کرد: میزان گرد وغبار در همین ساعت در شهرهای ماهشهر به دو هزار و237 میکروگرم بر متر مکعب، دزفول 259 میکروگرم بر متر مکعب، شوش 410 میکروگرم بر متر مکعب و شوشتر 234 میکروگرم بر متر مکعب است.

کوروش بهادری، مدیرکل هواشناسی خوزستان هم گفت: بر اثر وقوع پدیده گرد و غبار دید افقی در اهواز به 700 متر کاهش یافت.
وی علت این پدیده را وزش باد و فعال شدن کانون های گرد و غبار در فاصله میان رامشیر و رامهرمز عنوان کرد.

به گفته وی، هیچ دستگاهی برای پیش بینی شدت این پدیده در این محل وجود ندارد و از سوی دیگر در مدت کمتر از نیم ساعت گرد و غبار به اهواز می رسد به همین دلیل مسئولان غافلگیر می شوند.
حد استاندارد آلودگی هوا 150 میکروگرم بر مترمکعب است.

محمد سعید شرفی، مدیر کل فرودگاههای است خوزستان هم گفت: گرد و غباری که 5 شنبه شب آسمان استان خوزستان را فراگرفت باعث اختلال در چند پرواز فرودگاه اهواز شد.
مدیر کل فرودگاههای است خوزستان افزود: دو پرواز شرکتهای هواپیمایی نفت و کاسپین این فرودگاه به تهران لغو و چندین پرواز هم با تاخیر انجام شد.

وی گفت حدود 600 مسافر مسیر تهران – اهواز و بر عکس به دلیل لغو این دو پرواز از سفر خود بازماندند.
مدیر کل فرودگاههای استان خوزستان عنوان کرد: در حال حاضر تمامی پروازهای فرودگاه اهواز مطابق برنامه زمانی و بدون هیچ تاخیری انجام شود.

کانونهای جدید شکل گیری پدیده گرد و غبار در اطراف اهواز در زمستان پارسال در چندین نوبت باعث شد که آلودگی هوا در این شهر به بیش از 66 برابر حدمجاز برسد.

به نقل از: جام جم آن لاین