مدیر ستاد محيط زيست و توسعه پايدار شهرداري تهران با بيان اينکه بحران آلودگي هوا ازطریق آموزش ، اطلاع رساني و مشارکت مردم قابل حل است، گفت: استقبال مردم از برنامه هايي که در هفته هواي پاک در مناطق 22 گانه اجرا شد، بسيار خوب بوده است.
علي محمد شاعري صبح آخرين روز ازهفته هواي پاک که به نام روز کودک ،هواي پاک و آسمان آبي ناميده شده بود، در مراسم بازديد همياران محيط زيست از مرکزمعاينه فني خودروي نيايش، اظهارداشت: براي داشتن شهري پاک و بدون آلودگي، دولت و شهرداري به تنهايي نمي توانند کاري انجام دهند و اين امر نيازمند مشارکت شهروندان است.
وي بيان کرد که اگر رفتار ترافيکي بهبود يابد به طور حتم بخشي از مشکلات حل خواهد شد وهمپنین افزود: تهران شهري زيبا و پرامکانات است. اما هواي شهر کاملا آلوده است و مردم نگران آلودگي آب و غذا نيز هستند.
شاعري خطاب به کودکان هميار محيط زيست، گفت: شما سربازان محيط زيست هستيد وبايد نگهبان محيط زيست شهري باشيد.
وي با اشاره به افزايش مراجعات مردم به بيمارستان هاي قلب و ريه بيان داشت: دلیل اصلی آلودگي شهر تهران مصرف بي رويه انرژي است که نیازمند اصلاح است.

رييس ستاد محيط زيست شهر تهران بيان کرد استقبال مردم از برنامه هايي که در طول هفته هواي پاک اجرا شد، استقبال گسترده‌اي بود و جا دارد از همه شهروندان براي حضورشان تشکر کنیم.
شاعری هم‌چنین در مورد برگزاري برنامه‌هاي گسترده‌ي مناطق 22 گانه، گفت: آموزش‌هاي گسترده‌اي در 374 سراي محله تهران برگزار شد و در بيش از 2 هزار کارگاه آموزشي توسط آموزشگران درباره‌ی مسائل زيست محيطي به شهروندان توضیح داده شد .
اگر چه برنامه ها به صورت نمادين اجرا شد اما همه اين برنامه ها، پروژه‌هاي مقابله با آلودگي هوا تعريف شده‌اند و فعاليت‌ها درطول سال اجرايي مي شود.
شاعري هم‌چنین تاکيد کرد که خودروهاي فرسوده 15 برابر خودروهاي نو آلودگي ايجاد مي‌کنند. معاينه فني خودرو حدود 13 درصد در مصرف سوخت و 23 در کاهش آلودگي هوا موثر است بنابراين کودکان نبايد به والدين خود اين اجازه را بدهند که بدون معاينه فني از خودرو استفاده کنند .

به نقل از: خبرگزاری آریا