حجت الاسلام میثم امرودی در همایش علمی آسمان آبی زمین پاک گفت: با توجه به اینکه از سال 1393 طرح آسمان آبی زمین پاک در اولویت برنامه‌ها قرار گرفته، تمامی دستگاه ها، مراکز و نهادهای مرتبط با شهرداری، مبنای عملکرد خود را بر اجرای طرح‌های کمپین آسمان آبی قرار داده‌اند.

وی با اشاره به اینکه طرح آسمانی آبی زمین پاک در مرحله اول از دی‌ماه سال 93 به صورت آزمایشی در مناطق 6 و 8 در خصوص خط سفید و هر منطقه یک ناحیه در خصوص مدیریت پسماند به اجرا درآمد، گفت: در سال جاری این طرح در سطح مناطق بیست و دوگانه در حال اجراست.

معاون اجتماعی شهرداری تهران ادامه داد:‌در موضوع خط سفید با تأکید بر تردد خودروها در بین خطوط و اقدام به حقوق عابرین پیاده به عنوان نماد نظم و انضباط و الفبای ترافیک اقدامات آموزش و فرهنگی در دستورکار قرار گرفته است.
وی در خصوص موضوع پسماند گفت: با تأکید بر کاهش تولید پسماند و تفکیک آن از مبدأ به منظور سهولت قرار گرفتن آن در چرخه بازیافت و ارتقای بهدشات و سلامت عمومی،‌اقدامات فرهنگی و اجتماعی مؤثر در دستورکار است.

وی همچنین با بیان اینکه روزانه 17 میلیون سفر در تهران رخ می‌دهد، گفت: 8 میلیون سفر با وسیله حمل و نقل عمومی است و الباقی سفرها با خودروی شخصی است که اگر این سفرها مدیریت شود، میزان آلودگی هوا کاهش می‌یابد.

امرودی ادامه داد: تهران باید محلی برای آرامش شهروندان باشد.

وی با اشاره به اینکه مدیریت شهری در راستای توجه به مقوله اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی و با توجه به فرهنگ غنی ایرانی ـ اسلامی گفت: تأکید ویژه‌ای بر ارتقای فرهنگ شهروندی شده است.

معاون شهردار همچنین با اشاره به اینکه 30 درصد بار ترافیکی به خاطر رعایت نکردن خط سفید است، گفت: 10 درصد از تصادفات به خاطر بی‌نظمی در رانندگی است.
امرودی ادامه داد: روزانه 7.5 تن زباله در تهران تولید می‌شود.

در ادامه، کریمی رئیس مرکز آموزش‌های شهروندی شهرداری در خصوص همایش علمی آسمان آبی زمین پاک گفت: 18 مقاله در روز همایش ارائه می‌شود.

وی با بیان اینکه تغییر رفتار فرایند پیچیده‌ای است، گفت: تغییر رفتار 8 میلیون نفر کار سختی است و نیازمند کارهای زیرساختی است.

به گفته کریمی برای این همایش از 8 انجمن علمی کمک گرفته شده و با دانشگاه‌های مختلف مکاتبه شده است.

همچنین رفیعی مدیرکل مشارکت های شهروندی در ادامه این نشست با بیان اینکه مشکلات آلودگی هوا و پسماند تنها زیست‌محیطی نیست، گفت: بخشی از این مشکلات فرهنگی است.
وی با تأکید بر این موضوع که اقدامات فرهنگی باید مستمر انجام شود، گفت: باید معیار خاصی برای این موضوع در شهر درنظر گرفته شود.

به گفته رفیعی 354 سرای محله داریم و ارتباط خوبی با مساجد، مدارس و دانشگاه‌ها برقرار شده است.
وی همچنین اضافه کرد: سند سند راهبردی آموزش شهروندی رونمایی شده است.

به نقل از: خبرگزاری فارس