پراکاش جاواديکار، وزير محيط زيست هند روز شنبه گفت، روزانه 80 نفر در دهلي نو بر اثر آلودگي هوا جان خود را از دست مي‌دهند که درصورت ثابت ماندن اين ميزان آلودگي، تعداد قربانيان به 20 تا 30 درصد افزايش مي يابد.

به گفته وی مطالعات نشان مي دهند که هواي آلوده و همچنين بالا بودن ذرات معلق در هوا سبب آسيب رساندن به سيستم ايمني ريوي، کروموزم‌ها و حتي DNA شده است و ديگر اختلالات تنفسي و بيماري‌هاي قلبي عروقي را نيز افزايش مي دهد.

وزير محيط زيست هند گفت، براي کاهش آلودگي هوا در دهلي نو اقداماتي از قبيل بستن صنايع آلوده کننده هوا ، کنترل دود خروجي خودروها و خارج کردن خودروهاي فرسوده براي افزايش کيفيت هوا در دستور کار قرار گرفته و انتظار مي رود وضعيت هواي اين کلانشهر از زمستان امسال بهبود يابد.

بر اساس اين گزارش، آلودگي هوا سالانه جان سه ميليون و دويست هزار نفر را در جهان مي گيرد که دوسوم از اين تعداد مربوط به هند و چين است.

هند و چين هر دو براي توليد برق و فراهم کردن انرژي به زغال سنگ رو آورده اند و يافته ها نشان مي دهد صدها ميليون نفر از جمعيت فقير اين دو کشور هنوز هم ازچوب و زباله براي پخت و پز استفاده مي کنند.

به نقل از: خبرگزاری آریا