رحمت‌الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران اعلام کرد: شهرداری تهران نمره قابل قبولی در حفظ فضای سبز و درختان ندارد، این در حالی است که مطابق با قانون، شهرداری موظف است که اگر باغی مالک خصوصی دارد که در تامین آب و آبیاری آن تعلل دارد یا توان ندارد، آن را آبیاری کند و بعد هزینه‌ها را به همراه درصدی که در قانون مشخص شده است از طریق مجرای قانونی پیگیری و مطالبه کند. اما این وظیفه قانونی شهرداری طی سال‌های گذشته محقق نشده است و حاصل آن قتلگاهی است که درآن درختان ایستاده‌ جان باخته‌اند.

حافظی روز گذشته در بازدید از یکی از باغ‌های متروک و خشک شده شهر تهران عنوان کرد: شهرداری تهران از یکسو هزینه نصب بنرهای تبلیغاتی طرح «آسمان آبی زمین پاک» را برای تصفیه هوای پایتخت از آلاینده‌های زیست محیطی پرداخت می‌کند اما از سوی دیگر در مرحله عمل حفاظت از باغات شهر را که به‌عنوان زیرساخت اصلی رفع آلودگی هوای پایتخت است اجرایی نمی‌کند.

رحمت‌الله حافظی رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران در بازدید از درختان 80 ساله خشک شده باغی در خیابان ستارخان گفت: انتظار داریم شهرداری تهران به جای فروش تراکم و اجازه برای خشک کردن درختان برای تفکیک باغات به قطعات قابل فروش، برای صیانت از باغات و حفظ فضای سبز برنامه جدی داشته باشد. در جریان این بازدید محمد حقانی، رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر تهران نیز گفت: براساس اعلام اهالی این محل تا چند سال قبل درختان این باغ بارور بودند اما پس از مدتی مورد بی‌توجهی و همچنین مورد هجوم آفات گیاهی قرار گرفتند؛ این باغ حالا به پاتوقی برای معتادان تبدیل شده است.

او با اشاره به اینکه ۹۵ درصد از درختان این باغ در سن ۸۰ سالگی قرار داشتند که به‌طور کامل از بین رفته‌اند، افزود:‌ این زمین حالا به صورت بایر و بلااستفاده رها شده است. به نظر می‌رسد با توجه به اتفاقات رخ داده در این باغ، این زمین مالکی نداشته باشد و وظیفه شهرداری است که از طریق محاکم قضایی این زمین بایر را تملک و به محلی برای ارائه خدمات مردمی تبدیل می‌کرد.

به نقل از: دنیای اقتصاد