مهندس سيد جعفر تشکري هاشمي، معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران با اعلام‌ اين كه روند توسعه سيستم‌هاي هوشمند در پايتخت طي چند سال اخير از سرعت بسيار خوبي برخوردار بوده گفت: براي تكميل شبكه هوشمند كنترل ترافيك پايتخت به 10 هزار دستگاه دوربين نظارت تصويري نياز داريم.

مهندس تشکري هاشمي افزود: كار نصب دوربين‌هاي نظارت تصويري و نگهداري از اين دوربين‌ها از طريق شركت‌هاي تخصصي بخش خصوصي انجام مي‌شود و با توجه به تأكيد جناب دكتر قاليباف، اين فرآيند پر شتاب را در سال 94 با سرعت بيشتري پيگيري خواهيم نمود.

معاون شهردار تهران با تأكيد بر اين كه مديريت شهري عزم خود را جزم كرده تا نسبت به توسعه وسايل نقليه پاك در پايتخت اقدام كند، خاطرنشان كرد: به منظور گسترش حمل و نقل پاك، در گام نخست، همگاني کردن دوچرخه‌سواري و در گام بعد، جايگزين نمودن موتورسيكلت‌هاي برقي به جاي موتورسيكلت‌هاي بنزيني كه سهم بالايي در آلودگي هواي تهران دارند را در دستور كار قرار داده‌ايم.

تشکری هاشمی هم چنین با اشاره به اين كه اين دوربين­ها در کاهش تخلفات رانندگي از جمله سرعت غير مجاز و تصادفات ناشي از آن تأثير چشمگيري داشته­‌اند، اظهار کرد: در چند سال اخير، آمار كشته‌هاي حوادث رانندگي چه در سطح كشور و چه در سطح تهران كاهش بسياري داشته و هر يك نفر كه در سوانح رانندگي فوت مي‌كند، علاوه بر خانواده متوفي، خانواده راننده‌اي كه باعث مرگ وي شده نيز تا آخر عمر گرفتار خواهند شد.

وی با بيان اين­ كه مردم ما، افراد نظم‌پذيري هستند و اگر مسئولان نيز به اين باور برسند كه براي تأمين آرامش و ايمني مردم، راهي جز ايجاد انضباط نداريم، در نظم‌بخشي به شهرها و جاده‌هايمان موفق خواهيم شد، تصريح كرد: مسئولان بايد نوع نگاه خود را روشن كرده و صراحتاً اعلام نمايند كه به موضوع برقراري نظم و انضباط و برخورد با تخلف از زاويه بازدارندگي مي‌نگرند يا اين كه به اين موضوع مهم نگاه باري به هر جهت دارند و مي­خواهند آن را با تعارف و لبخند برگزار کنند.

وي با اشاره به اين كه اگر متخلفان احساس كنند تخلف براي آن­ها پر هزينه است، ديگر مرتكب تخلف نخواهند شد، اظهار كرد: برخي رفتارهاي ترافيكي و آثار و پيآمدهايي كه مي‌تواند داشته باشد، هر بيننده‌اي را متعجب مي‌كند و يكي از دلايل ارتكاب به چنين‌ اعمالي از سوي بعضي افراد، اين است كه آن‌ها مي‌دانند تنبيهي كه براي تخلف آن‌ها در نظر گرفته شده، پر هزينه نيست.

مهندس تشكري هاشمي با بيان اين كه در کشور سنگاپور، مجازات صحبت كردن با تلفن همراه هنگام رانندگي سه ماه زندان است تا راننده اطمينان حاصل كند رفتار پر خطر او برايش بسيار پر هزينه خواهد بود، تصريح کرد: استفاده از گوشي موبايل، حواس راننده را كاملاً پرت مي­کند و باعث مي­شود وي به جاي توجه به رانندگي، متوجه مكالمه يا ارسال و دريافت پيام شود.

به نقل از: خبرگزاری آریا