هلال احمر می‌گوید در خوزستان در آماده‌باش کامل به سر می‌برد. بحران ریزگردها در خوزستان ادامه دارد. ریزگردها به بوشهر رسیده‌اند و برخی از پروازهای فرودگاه استان بوشهر لغو شده است.

گرد و غبار و ریزگردها که از هفته پیش استان خوزستان را در بر گرفته بود، اکنون نقاط مختلف بوشهر را نیز تحت تاثیر قرار داده‌اند.

روز جمعه بر شدت ریزگردها افزوده شده و مشکلاتی برای مردم در نقاط مختلف استان بوشهر ایجاد شد. به گفته محمدرضا انصاری، کارشناس اداره کل هواشناسی استان بوشهر از روز 5 شنبه ریزگردها در بوشهر بیشتر شده‌اند و این موضوع بر بارندگی‌ در استان نیز تاثیر گذاشته است.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان بوشهر، محمدرضا انصاری گفته است که یکی از اثرات وقوع این گرد و غبار، کاهش دید در استان بوشهر بوده که از دو هزار و ۷۰۰ متر به کمتر از یک هزار و ۵۰۰ متر رسیده است و این موضوع مشکلاتی را در استان ایجاد کرده است.
علیرضا شاکر مدیرکل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران شعبه بوشهر نیز از لغو پروازهای بوشهر خبر داده و گفته با وقوع پدیده ریزگردها شاهد کاهش میزان دید در استان بوشهر هستیم.

وی گفته است در هنگام نشست و برخاست هواپیما باید دید خلبان بیش از دو هزار و ۷۰۰ متر باشد که اکنون به کمتر از یک‌هزار و ۵۰۰ متر رسیده است و همین باعث شده تا امکان پرواز در فرودگاه بوشهر نباشد. بر این اساس پرواز صبح جمعه تهران به بوشهر و پرواز بوشهر به تهران لغو شده است.

هجوم ریزگردها در خوزستان باعث تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات شهرهای این استان طی هفته جاری و هفته گذشته شده است.

خبرگزاری ایرنا گزارش داده است گروهی بالغ بر ۲۰۰ نفر در آبادان مقابل بیمارستان «امام خمینی» تجمع کردند و خواستار اقدام فوری و کارشناسی مسئولان کشوری و استانی برای حل مشکلات ناشی از آلودگی هوای خوزستان شدند. به گزارش ایرنا در این تجمع شعارهایی مانند «آب و هوای سالم/حق مسلم ماست»، «آبادان شهر ماست/ هوای پاک حق ماست» سر داده شد. تجمع آبادان ساعت ۲۰ شب پنجنشبه پایان یافت.

هلال احمر در خوزستان درحالت آماده باش
ناصر چرخساز، مدیر مرکز کنترل هماهنگی عملیات سازمان امداد و نجات، با تشدید بحران ریزگردها در خوزستان، از آماده باش جمعیت هلال احمر در خوزستان خبر داده و گفته است که ۳۳۵ نیروی عملیاتی در قالب ۷۵ تیم امدادی به امداد رسانی مشغول هستند.

سرپرست سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر نیز که به استان خوزستان سفر کرده است گفت که در مجموع ۷۵ دستگاه خودرو از جمله ۴٣ آمبولانس، یک دستگاه اتوبوس آمبولانس، ٢١ دستگاه خودرو کمک دار سبک و ١٠ خودرو سواری برای خدمت‌رسانی به مردم به کار گرفته شده است.

هلال احمر در مجموع ۴۰۰ هزار ماسک میان مردم در ۱۲ شهر استان خوزستان توزیع کرده است.

اهواز: غلظت ریزگردها ۳۵ برابر/ آبادان: غلظت ریزگردها ۱۵ برابر حد مجاز

میزان غلظت ریزگردها در هوای اهواز در عصر پنجشنبه، پنج هزار و ۱۸۹ میکروگرم برمترمکعب است که ۳۴ برابر حد مجاز است. با تشدید ریزگردها، روز پنجشنبه بعدازظهر پنج پرواز در فرودگاه اهواز لغو شد.
اداره کل محیط زیست آبادان نیز میزان گرد و غبار در شهرستان آبادان در عصر پنجشنبه را بیش از دو هزار و ۳۸۳ میکروگرم بر متر مکعب معادل ۱۵ برابر حد مجاز اعلام کرد.

تشدید بحران ریزگردها در خوزستان و استان‌های غربی مانند ایلام، انتقادهای شدید برخی از نمایندگان مجلس از دولت و سازمان حفاظت محیط زیست را به همراه داشته است.

احمد موسوی آزاد، از شهروندان به ویژه سالمندان، کودکان، بیماران قلبی و ریوی خواست، تا حد امکان از منزل خارج نشوند و در صورت لزوم از ماسک استفاده کنند.

معصومه ابتکار می‌گوید دولت «بسته اقدامات اجرایی» برای مقابله با ریزگردها تهیه کرده است.