علی محمد شاعری، رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران ضمن بیان این مطلب افزود: از ابتدای امسال تاکنون ، شاخص کیفیت هوای تهران فقط در63 روز، علامت «سالم» را نشان داده که این رقم در مقایسه با سال گذشته، 20 روز کمتر بوده است.

شاعری افزود: از ابتدای سال تاکنون، تهران30 روز هوای ناسالم داشته است در صورتی که در مدت مشابه سال 93 فقط13 روز هوای ناسالم را تهرانی‌ها تجربه کرده اند.
او ادامه داد: به دلیل ورود ریزگردهای خارجی و همچنین گرد و غبار برخواسته از اراضی بیابانی اطراف تهران ، هوای تهران در اکثر روزها خاکستری است.

به گفته وی به طور کلی ریزگردها براثر برخورد بادهای مخالف و ایجاد همگرایی که موجب انتقال ذرات گرد و خاک از سطح زمین به ترازهای بالاتر شده و به دنبال آن هوایی غبارآلود نمایان می کند به وجود می‌آید.

رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران افزود: مدیریت ناصحیح بر منابع آب، بیابانزایی و مصرف بی رویه انرژی‌های فسیلی علل اصلی آلودگی هوای کشور و کلانشهر تهران است.

علی محمد شاعری افزود: آلودگی‌های هوا در شش ماه نخست سال عمدتاً مربوط به ریزگردهای ناشی از بیابان های خارجی و داخلی است، اما منابع آلودگی هوا در 6 ماه دوم سال مربوط به خودروها، موتورسیکلت و منابع خانگی، اداری و غیره است.

بر اساس این گزارش؛ ایستگاه های پارک قائم با 43 روز هوای ناسالم، دانشگاه علم و صنعت 40 روز، ستاد بحران 38 روز و فرمانداری شهرری با 35 روز هوای ناسالم آلوده ترین ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای تهران در سال 94 را به خود اختصاص داده اند.

به نقل از: خبرگزاری عصر ایران