محمد رستگاری، معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران گفت: شاخص کیفیت هوای تهران با وجود کاهش وزش باد و گرد و خاک تا صبح روز چهارشنبه در شرایط ناسالم قرار دارد.
محمد رستگاری روز دوشنبه به علت ایجاد این شرایط اشاره کرد و افزود: تغییر شرایط اقلیمی در استان تهران و وزش باد شدید و گرد و خاک با منشا داخلی و خارجی به ویژه در مناطق جنوب و غرب تهران، یکی از عوامل عمده کاهش کیفیت هوا در ساعات گذشته بوده است.

وی از تداوم این شرایط در روز سه شنبه خبر داد و گفت: با وجود کاهش سرعت وزش باد، انتظار می رود شاخص کیفیت هوای استان تهران، روز سه شنبه نیز همچنان در شرایط ناسالم قرار داشته باشد.
رستگاری یادآور شد: با توجه به پیش بینی هواشناسی مبنی بر کاهش سرعت وزش باد و گرد و خاک در روز چهارشنبه، کیفیت هوای استان تهران نیز در این روز به حالت عادی باز می گردد.

رستگاری در تشریح چگونگی اعلام شرایط جوی استان تهران گفت: به منظور بررسی روزانه وضعیت آلودگی هوا و اطلاع رسانی صحیح و به هنگام، مرکز هماهنگی و اطلاع رسانی آلودگی هوا (مهار) تشکیل شده است.
وی افزود: این مرکز با تبادل نظر کارشناسانی به نمایندگی از وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی (دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی)، ادارات کل حفاظت محیط زیست و هواشناسی استان تهران و شرکت کنترل کیفیت شهرداری تهران، شاخص کیفیت هوا مناطق شهری را به صورت روزانه، منتهی به ساعات 8 و 11 صبح جمع آوری می کنند.

رستگاری هم چنین بیان کرد: پس از تجمیع اطلاعات رسیده از ایستگاه های سنجش آلودگی هوای اداره کل محیط زیست استان و شرکت کنترل کیفیت هوای شهرداری تهران با یک ساعت فاصله بعد از تایید نهایی از طریق رسانه ها به مردم اطلاع رسانی می شود. درصورتی که شاخص کیفیت هوا در شرایط ناسالم باشد و اداره کل هواشناسی نیز استمرار کاهش کیفیت هوا را به مدت 48 ساعت آینده پیش بینی کند از طرف دبیرخانه کارگروه کاهش آلودگی هوا ( اداره کل محیط زیست استان تهران) شرایط هشدار به دستگاه های اجرایی ذیربط اطلاع رسانی می شود.

به نقل از: دنیای اقتصاد