معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان تهران گفت: شاخص کیفیت هوای تهران با آغاز هفته و افزایش تردد خودروها در شهر در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار گرفته است.
به گزارش ایرنا، محمد رستگاری افزود: بر اساس اطلاعات رسیده از ایستگاه های سنجش آلودگی هوای شهر تهران، شاخص کیفیت هوا در 24 ساعت گذشته منتهی به ساعت 8 صبح شنبه، در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد.

وی اظهار کرد: میزان غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون، نسبت به روز گذشته با دو عدد افزایش، فراتر از حد مجاز بوده و بر روی عدد 106 قرار گرفت.
رستگاری با اشاره به افزایش میزان آلاینده منواسید کربن از 48 به 49 گفت: میزان غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از 10 میکرون نیز دراین مدت از 59 به 54 کاهش داشته است.

وی افزود: ایستگاه های فرمانداری شهرری (منطقه 20 ) با 146، پارک قائم (منطقه 18) با 139 و دروس (منطقه 3) با 137به ترتیب آلوده ترین مناطق استان تهران در 24 ساعت گذشته بودند.
رستگاری گفت: ایستگاه های پونک (منطقه 5 ) با 64، شهرداری منطقه 11 با 70 و شهرداری منطقه 16 با 71 نیز سالم ترین مناطق شهر تهران دراین مدت بودند.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان تهران افزود: سازمان هواشناسی، آسمان تهران در ساعات آینده را صاف تا کمی ابری و در پاره ای نقاط همراه با غبار محلی پیش بینی کرده و برهمین اساس انتظار می رود شاخص کیفیت هوا تا ظهر امروز همچنان در شرایط ناسالم برای گروه های حساس باقی بماند.
رستگاری به افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی، سالمندان و کودکان توصیه کرد از فعالیت های طولانی مدت در فضای باز خودداری کنند.

شاخص اندازه گیری استاندارد آلودگی هوا( Pollutant Standards Index) یا (PSI) معیاری برای تعیین میزان آلودگی هوا در آن منطقه محسوب می شود که براساس محاسبه متوسط میزان غلظت ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون مورد سنجش قرار می گیرد.
میزان حد مجاز ( استاندارد ملاک عمل ) برای تمام پارامترها برحسب شاخص استاندارد آلودگی 100= PSI تعیین شده است که بر این اساس معیار سطح اهمیت بهداشتی شاخص کیفیت هوا به ترتیب از صفر تا 50 در شرایط پاک (سبز)، 51 تا 100 سالم ( زرد )، 101 تا 150 ناسالم برای گروه حساس(نارنجی)، 151 تا 200 ناسالم (قرمز)، 201 تا 300 بسیار ناسالم (بنفش) و 301 تا 500 در شرایط خطرناک (سیاه ) می باشد.

به نقل از: خبرگزاری تابناک