سید شریف حسینی نماینده مردم اهواز در مجلس، در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس در جمع خبرنگاران با اشاره به تشدید مشکلات اخیر ریزگردها و تبدیل آن به گرد و خاک غلیظ، اظهار داشت: این مسئله زندگی را برای مردم این استان و استان‌های همجوار مانند بوشهر، ایلام و کرمانشاه نیز سخت کرده است.

وی با بیان اینکه این پدیده از سال 80 آغاز شده و از سال 85 جدی شده است، ادامه داد: حدود 5 هزار باکتری توسط ریزگردها منتقل می شود و همین مسئله باعث تشدید مشکلات درمانی و محیط زیستی خوزستان شده است؛ در سال گذشته 60 درصد افرادی که به بیمارستان مراجعه کرده اند، هیچ نوع زمینه بیماری تنفسی نداشته‌اند. حدود 22 هزار مراجعه کننده به بیمارستان‌های استان و حدود 5 برابر این افراد نیز به پزشکان بخش خصوصی مراجعه کرده‌اند. در سال 89، 45 روز خطرناک، 11 روز بسیار ناسالم و 127 روز ناسالم داشته ایم و در سال 90 نیز 54 روز خطرناک، 58 روز بسیار ناسالم، 74 روز سالم و تنها 55 روز پاک را در استان خوزستان شاهد بوده‌ایم.

نماینده مردم اهواز در مجلس با اشاره به استانداردهای جهانی برای آلودگی هوا در شهرها خاطرنشان کرد: براساس این استانداردها میزان آلودگی هوا باید بین 150 تا 250 میکروگرم بر هر مترمکعب باشد اما دستگاه های سنجش آلودگی هوا در استان خوزستان تا 10 هزار میکروگرم در مترمکعب را نشان داده اند که این 66 برابر حد استاندارد است؛ به گونه ای که این دستگاه ها دیگر توان نشان دادن میزان آلودگی هوا را ندارند.

حسینی در ادامه بیان کرد: نطق ها، سمینارها و نشست های مختلفی که از سال 85 تاکنون برگزار شده، در حد صورت جلسات باقی مانده و اقدام اساسی نشده است.

نماینده مردم اهواز به توافق سال 90 میان شرکت ملی نفت و سازمان منابع طبیعی برای مالچ پاشی حدود 200 هزار هکتار از شن های روان در این استان اشاره کرد و افزود: با وجود اینکه این توافق مصوبه سفر رئیس جمهور بوده، اما تاکنون فقط 12.5 درصد آن اجرا شده است.

وی با بیان اینکه از 11 مورد گرد و غباری که در سال 93 در خوزستان اتفاق افتاده 9 مورد کانون داخلی داشته است اظهار داشت: این نشان می دهد که باید زمینه های داخلی را از بین ببریم.

سه اقدام لازم برای کاهش آلودگی ها در خوزستان

حسینی در ادامه از رئیس جمهور خواست تا با تشکیل کمیته ویژه با تصویب اختیار کامل در سطح استان های درگیر آلاینده ها اقدامی اساسی در این رابطه انجام دهد و خاطرنشان کرد: پر آب کردن تالاب هورالعظیم برای جلوگیری از سرایت ریزگردها به داخل شهرها، ادامه مالچ پاشی طبق توافق انجام شده و ایجاد کمربند سبز در استان های دارای مشکل ریزگردها از جمله اقدامات لازم در این رابطه است.

وی از تصویب اختصاص 20 تا 30 درصد حق بدی آب و هوا متناسب با مدرک تحصیلی به کارمندان این استان در کمیسیون تلفیق خبر داد و تصریح کرد: دولت در قبال ریزگردها دو راهکار بیشتر ندارد؛ یا اعلام کند که توانایی حل این مشکل را دارد و کار اساسی انجام دهد یا اعلام کند که توانایی حل این مشکل را ندارد و با مردم شفاف صحبت کند.

این نماینده مجلس به سرایت مشکل آلاینده ها به محصولات کشاورزی این استان از جمله گندم و خطر آن برای استان های دیگر اشاره کرد و ادامه داد: درخواست ها مهاجرت ها و درخواست انتقالی کارمندان از این استان که به دلیل مشکلات تنفسی آنها مطرح می شود از دیگر مشکلات موجود در این زمینه است.

حسینی در عین حال با بیان اینکه دولت های همسایه به دلیل مشکلات داخلی نتوانستند تعهدات کنوانسیون بیابان زدایی را انجام دهند گفت: دولت اگر نمی تواند با کشورهای دیگر کار را هماهنگ کند با مردم شفاف صحبت کند تا مردم بدانند؛ مسئول جدی این مشکل محیط زیست است و خانم ابتکار (رئیس سازمان) باید با جدیت این را دنبال کند.

به نقل از: خبرگزاری تابناک