مدیرعامل تاکسیرانی تهران می گوید: مالکان این تاکسی‌های قدیمی از امروز تا اول دی یعنی چیزی حدود 90 روز فرصت دارند برای نوسازی خودروهایشان ثبت نام کنند.
میثم مظفر ادامه می دهد: براساس مصوبه 2ـ2 شورای حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران به تاریخ 6 دی 93 هیچ یک از تاکسی‌های پیکان از دی سال 94 مجاز به تردد در محدوده طرح ترافیک نیستند و با همکاری پلیس راهور متوقف خواهند شد.

وی از آغاز مجدد روند نوسازی تاکسی‌ها در تهران خبر می‌دهد و می‌گوید: از سال گذشته تاکنون بیش از 4000 تاکسی نوسازی شده است که چندی پیش به دلیل عملی نشدن تعهدات قبلی ستاد مدیریت حمل و نقل و مصرف سوخت امکان ثبت نام در سایت وجود نداشت اما هم اکنون سایت باز و امکان ثبت نام مجددا فراهم شده است.
پیش از این هم معاون ترافیک و حمل ونقل شهرداری تهران گفته بود شهرداری تهران منابع لازم را در اختیار رانندگان تاکسی قرار خواهد داد تا دیگر هیچ تاکسی پیکانی در تهران تردد نکند.

جعفر تشکری هاشمی به رانندگان تاکسی هشدار داده بود اگر راننده‌ای تمایل ندارد پیکان خود را اسقاط و خودروی دیگری تحویل گیرد، باید یا این خودرو را به عنوان عتیقه در پارکینگ خود نگه دارد یا از محدوده شهر تهران خارج کند.

نتیجه تردد گسترده پیکان تاکسی های فرسوده در خیابان های شهر، افزایش آلاینده‌ها در هوای تهران است؛ اتفاقی که معاون فنی و بهره برداری سازمان مدیریت و نظارت تاکسیرانی با اشاره به آن می‌گوید: تمام پیکان تاکسی‌هایی که درحال حاضر فعالیت می‌کنند، با مصرف زیاد بنزین و ایجاد آلودگی بسیار بالا در سطح شهر تهران تردد می‌کنند و در هردو صورت مردم تهران از حضور آنها متضرر می‌شوند. بنابراین سیاست سازمان تاکسیرانی بر این است که این تاکسی‌ها را به سرعت نوسازی کنیم. سال گذشته در گام اول از 3300 دستگاه تاکسی که نوسازی کردیم 2600 دستگاه پیکان بود که در اولویت نوسازی قرار داشتند؛ این 2600 پیکان با سمند EF7 پایه گازسوز با استاندارد یورو 4 جایگزین شدند و به این ترتیب قدم مثبتی برای کاهش آلودگی هوا برداشته شد.

تلاش‌های سازمان تاکسیرانی در اسقاط پیکان‌های فرسوده، اما پارسال نیمه کاره ماند؛ دلیل این توقف هم مشکلاتی بود که دوباره در ستاد مدیریت حمل و نقل و مصرف سوخت کشور به وجود آمد. ابراهیمی با اشاره به این موضوع می‌گوید: متولی نوسازی در کشور ستاد سوخت است؛ اما به خاطر مشکلاتی که در این ستاد پیش آمد، در روند نوسازی هم اختلال ایجاد شد. تا دی ماه سال گذشته ما تا مرز نوسازی 3300 دستگاه تاکسی پیش رفتیم؛ یعنی در کل کشور 6600 تاکسی نوسازی شد که 50 درصد این حجم، متعلق به تهران بود.

عملیات نوسازی تاکسی‌های فرسوده ناوگان تاکسیرانی و به طور خاص تاکسی های پیکان، درحالی دوباره از سر گرفته شده است که در سال‌های 89 تا اوایل 93 متوقف شده بود؛ توقفی که سرمنشأ آن به اختلاف شرکت های خودروساز و ستاد سوخت کشور برمی‌گشت. به این ترتیب خودروسازان، تاکسی‌های درخواستی را به دلیل بدهی‌های قبلی ستاد سوخت به تاکسیرانان تحویل نمی‌دادند. از ماه‌های ابتدایی سال گذشته، با همکاری‌های به عمل آمده بین نهادهای مختلف این مشکل تا حدودی حل و عملیات نوسازی تاکسی‌های فرسوده از سر گرفته شد.

معاون فنی و بهره برداری سازمان مدیریت و نظارت تاکسیرانی شهر تهران در این باره به جام جم می گوید: از مجموع تاکسی‌های شهر تهران که حدود 80 هزار تاکسی است، 6300 تاکسی پیکان درحال حاضر در سطح شهر تردد می‌کنند که عمر تمام آنها بالای ده سال است. مهدی ابراهیمی در حالی به عمر بالای 10 سال این تاکسی‌ها اشاره می‌کند که براساس مصوبات قانونی سن فرسودگی تاکسی در ایران ده سال به بالاست. براین اساس تمام تاکسی‌هایی که سال ساختشان 84 و قبل ازآن باشد، مشمول این طرح می‌شود.

ابراهیمی درباره دلیل این انتخاب می‌گوید: تاکسی‌ها روزی 200 کیلومتر پیمایش دارند و نسبت به خودروهای شخصی بیشتر و زودتر مستهلک می‌شوند، در نتیجه عمر مفیدشان همین ده سال است.
معاون فنی و بهره برداری سازمان مدیریت و نظارت تاکسیرانی شهر تهران در ادامه از ثبت نام 7000 تاکسی فرسوده و آمادگی سازمان تاکسیرانی برای نوسازی آنها خبر می‌دهد و می‌گوید: بجز پیکان تاکسی‌های دیگری هم که عمرشان بالای ده سال است ثبت نام کرده‌اند و چنانچه هماهنگی بین بانک‌های عامل، خودروسازها، مراکز اسقاط و… از طریق ستاد سوخت زودتر انجام شود، ما می‌توانیم نوسازی را سریع تر انجام دهیم؛ اولویت سازمان تاکسیرانی هم نوسازی همین 6300 پیکانی است که در ناوگان تاکسیرانی وجود دارد.

اما سرنوشت پایانی تاکسی‌های پیکانی که زنگ خداحافظی برایشان به صدا درآمده اسقاط در مراکز اسقاط خودروست؛ پیکان‌هایی که هزار هزار خاطره دارند از نقل و انتقال مسافرهای خسته و ترافیک‌های طولانی و خیابان های نه چندان مسطح پایتخت؛ حالا زنگ استراحت ابدی برای آنها به صدا در آمده و آنها هم مثل بقیه همنوعانشان به خاطره‌ها می پیوندند. جایگزین‌های سرحال و لوکس این پیکان های خسته، پژو، پراید، سمند و البته چند خودروی خارجی مثل تویوتا و هیونداست.
اما تمایل راننده تاکسی ها به استفاده از خودروهای وطنی با توجه به مشکلات زیادی که در این مبحث وجود دارد، موضوعی است که باعث تردید برخی راننده ها برای استفاده از خدمات نوسازی شده است. ابراهیمی در این باره می‌گوید: تاکسیران ها با توجه به 200 کیلومتر پیمایشی که در روز دارند، خودرویی می خواهند که باکیفیت باشد و خدمات پس از فروش خوبی هم داشته باشد؛ متاسفانه خیلی از تاکسیرانان از خودروسازهای داخلی دل خوشی ندارند.

از 25 اردیبهشت 84 که با حضور وزیر صنایع و معادن دولت هشتم تولید پیکان به عنوان قدیمی ترین خودروی کشور رسما متوقف شد تا حالا که تاکسی های پیکان به روزهای پایانی عمرشان نزدیک می شوند، پیکان های زیادی راهی مراکز اسقاط خودرو شدند. اتفاقی که نتیجه اش به گفته رئیس امور فناوری خودرو در شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، صرفه جویی چهار میلیارد لیتری در مصرف بنزین بوده است.

به نقل از: جام جم