مريم نادري، مدير واحد پايش و پيش بيني شرکت کنترل کيفيت هوا، گفت: در هفته­‌هاي گذشته ورود و خروج توده­‌هاي هوايي به کشور و مهيا شدن شرايط ناپايداري ناشي از آن­ها در چگونگي روند توزيع و تجمع آلاينده­‌ها در سطح شهر تأثير­گذار بوده­ است در­حالي­که در هفته گذشته نقش شرايط محلي در کيفيت هواي منطقه پررنگ­تر بوده است.

به گفته او بررسي ميانگين تغييرات ساعتي غلظت ذرات معلق کمتر از 10 و 5/2 ميکرون اندازه­‌گيري شده در ايستگاه­‌هاي سنجش آلودگي هواي تهران (9تا 15 خرداد) نشان مي­‌دهد روزهاي شنبه، سه­‌شنبه و چهارشنبه از نظر کيفيت هوا شرايط ناسالم براي گروه­‌هاي حساس را داشته­‌اند و از عوامل موثر بر اين شرايط وزش باد نسبتا شديد به ويژه در ساعات بعد­از­ظهر بوده است و همچنين افزايش سرعت باد، کمبود رطوبت نسبي و خشکي هوا انتقال و پخش گرد و غبار و کاهش کيفيت هوا را به دنبال داشته است.

بر اساس گزارش هفتگي بررسي کيفيت هواي تهران، با توجه به گل باد هاي رسم شده در روز شنبه وزش باد تقريباً از تمام جهات بوده و حداکثر سرعت آن حدود 6 تا10 متر ­بر­ ثانيه گزارش شده است. بررسي گل‌باد اين روز نشان مي‌­دهد گرد و غبار روز شنبه با افزايش سرعت باد در بعد­از­ ظهر از سمت شمال‌­غرب به تهران وارد شده است.

روز سه­‌شنبه باد با سرعت 6 تا 9 متر بر ثانيه بين جهات شرق تا جنوب­‌غرب متغير بوده است و اوج سرعت باد با اوج غلظت آلاينده­‌ها تطابق دارد که بر نقش موثر باد در ايجاد پديده گرد و غبار تأکيد مي­‌کند. روز چهارشنبه نيز همين شرايط با تغييرات جزيي برقرار بوده است. ميانگين سرعت باد در اين دو روز در اکثر ساعات حدود 4 متر بر ثانيه بوده و در بعد­از­ ظهر به بالاي 6 متر بر ثانيه رسيده است. جهت باد حاکي از آن است که منبع ريزگردها داخلي بوده است.

با وجود اينکه ميانگين سرعت باد در ساير روزهاي هفته که شرايط سالم­تري به لحاظ کيفيت هوا داشته‌­اند نسبت به سه روز ديگر پايين‌­تر بود اما از سرعت کافي براي خروج آلاينده‌­ها از سطح شهر برخوردار بوده که منجر به بهبود کيفيت هواي تهران شده است.

اطلاعات غلظت آلاينده­‌ها بر اساس داده­ ايستگاه­‌هاي شرکت کنترل کيفيت هوا و اطلاعات هواشناسي اندازه­‌گيري شده در ايستگاه مهرآباد از پايگاه اطلاعات دانشگاه وايومينگ تهيه شده است.

به نقل از: خبرگزاری آریا