آلوده‌ترین و پاک‌ترین شهرهای جهان بر اساس جدیدترین آمار آلودگی هوا، رتبه بندی می‌شوند

آلودگی هوا در سال آینده، جان حدودا 7 میلیون نفر را در سراسر دنیا خواهد گرفت و هم زمان، حدود 225 میلیارد دلار ضرر برای اقتصاد جهانی به دنبال خواهد داشت. جدیدترین اطلاعات به دست آمده از کیفیت هوای نقاط مختلف دنیا، میزان ذرات معلق 2.5 میکرون در این مناطق را نشان می‌دهد. این اطلاعات پخشِ گسترده اما غیر مساوی ذرات معلق و دسترسی محدود به این اطلاعات را در سراسر دنیا نشان می‌دهد.

مدیر اجرایی شرکت Green Space در آسیای جنوب شرقی، در رابطه با این گزارش می‌گوید:
“آلودگی هوا زندگی و آینده ما را می‌دزدد، اما ما می‌توانیم این شرایط را تغییر دهیم. علاوه بر مرگ و میر افراد، آلودگی هوا سالیانه 225 میلیارد دلار در هزینه‌های کار و پزشکی، به اقتصاد جهانی خسارت می‌زند. این خسارت اثرات بسیار شدیدی بر سلامتی و اقتصاد ما دارد. ما می‌خواهیم این گزارش، افراد را متوجه هوایی که نفس می‌کشند، کند. زیرا زمانی که اثرات هوای استنشاق شده را بفهمیم، برای حفاظت از آن اقدام خواهیم کرد.”

فرانک ‌هامس، مدیر عامل شرکت آی کیو ایر سوئیس می‌گوید:
“گزارش کیفیت هوای جهانی سال 2018 بر اساس داده‌های معتبر و موثق هزاران ایستگاه سنجش کیفیت هوا در سراسر دنیا به دست آمده است. امروزه، هرکسی که به یک تلفن همراه دسترسی داشته باشد، از طریق پلتفرم Air Visual به این اطلاعات دسترسی رایگان دارد. این موضوع باعث شده است افراد در شهرهایی که هیچ اطلاعاتی درباره کیفیت هوا در دسترس عموم نیست، درخواست اقدامِ موثر کنند. جوامع و سازمان‌های شهرهای مختلف؛ از کالیفرنیا گرفته تا کابل، در حال کمک به دولت‌ها برای اندازه گیری و سنجش کیفیت هوای شهرها هستند.”

یافته‌های این گزارش، به شرح زیرند:
آسیای جنوبی: 18 شهر از 20 آلوده‌ترین شهر دنیا، در هند، پاکستان و بنگلادش واقع شده‌اند. این گزارش از اطلاعات منتشر نشده شبکه حسگرهای کیفیت هوای پاکستان استفاده کرده است.

  • آسیای جنوب شرقی: جاکارتا و‌هانوی، آلوده‌ترین شهرهای آسیای جنوب شرقی هستند. با توجه به بهبود کیفیت هوای پکن، جاکارتا ممکن است به زودی جایگزین این شهر شود.
  • چین: متوسط تراکم آلودگی هوا در شهرهای چین، از سال 2017 تا 2018، حدودا 12 % کاهش پیدا کرده است. پکن در حال حاضر در جایگاه 122، میان آلوده‌ترین شهرهای دنیا در سال 2018 قرار دارد.
  • بالکان غربی: 10 شهر در بالکان غربی- بوسنی و هرزگوین، مقدونیه و کووسو- و 4 شهر در ترکیه، شاخصی 3 برابر استانداردِ سازمان جهانی بهداشت برای ذرات معلق 2.5 میکرون دارند. 8 شهر بالکان میان 10 % بالاییِ شهرهای آلوده جهان (که دارای داده‌های کیفیت هوا هستند) قرار گرفته‌اند.
  • آمریکا و کانادا: با وجود اینکه میانگین کیفیت هوای این کشورها در مقایسه‌های جهانی خوب است، آتش سوزی‌های جنگلی اخیر در آمریکا، تاثیرات بسیار زیادی بر کیفیت هوای شهرها در ماه آگوست و نوامبر داشته است و 5 از 10 شهر آلوده جهان در ماه آگوست، در آمریکای شمالی بوده‌اند.
  • پرجمعیت ترین‌ها، از جمله آفریقا و آمریکای جنوبی، متاسفانه، زیرساخت مناسبی برای اندازه گیری کیفیت هوا ندارند.

تغییرات آب و هوایی، تاثیرات آلودگی هوا را از طریق تغییر شرایط جوی و ایجاد آتش سوزی جنگلی، تشدید کرده‌اند. همچنین محرک اصلی تغییرات اقلیمی- احتراق سوخت‌های فسیلی- یکی از عوامل اصلی ایجاد آلودگی هوا در سطح جهانی است. بنابراین مقابله با تغییرات اقلیمی، ‌خود یکی از راه‌های کاهش و مبارزه با آلودگی هوا و بهبود کیفیت هوا است.

دولت‌های محلی و ملی می‌توانند اثرات آلودگی هوا را از طریق تهیه زیرساخت‌های پایشی و گزارشی کیفیت هوا، تعدیل کنند. آنچه مشخص است، این است که متهم اصلی در این موضوع، سوخت‌های فسیلی- زغال سنگ، نفت و گاز- است که با از بین بردن جنگل‌ها، تشدید می‌شود. آنچه لازم است ببینیم این است که مدیران ما، به جد به سلامت ما و اقلیم کشورهایمان اهمیت می‌دهند و خود نیز در این راه همراه‌شان باشیم.