رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر شیراز، ابراهیم شعرا اظهار داشت: برقی‌شدن بخشی از تاکسی‌های شهر شیراز می‌تواند تحول بزرگی در عرصه حمل‌ونقل این شهر باشد چراکه بسیاری از کشورها با استفاده از خودروهای برقی و شارژی توانسته‌اند هم آلودگی هوا را کاهش دهند و گازهای مضری مانند «سی او دو» و گازکربنیک به حداقل برسانند و هم صرفه‌جویی وسیعی در استفاده از سوخت را رقم‌زده‌اند.
شعرا با یادآوری این‌که هوای پاک شیراز یک مزیت محسوب شده و باید از آن حفاظت شود، تصریح کرد: استفاده از خودروهای برقی نوعی تغییر در سبک زندگی نیز محسوب می‌شود و رویکرد مصرف‌گرا را به رویکرد علاقه‌مند به محیط‌ زیست و صرفه‌جویانه تغییر می‌دهد و به سبب سرعت متعادل‌تر خودروهای برقی، کاهش تصادفات و تلفات حوادث درون‌شهری را در پی خواهد داشت.

در این زمینه بنابر پیشنهاد شورای شهر تهران، شهرداری این شهر تعدادی خودروی برقی را وارد کشور کرد چراکه در حال حاضر امکان تولید این خودروها در داخل کشور وجود ندارد اما با استفاده از توان مهندسان بومی، تبادل داشته‌های علمی با کشورهای دیگر و سرمایه‌گذاری، تولید این خودروها در داخل کشور میسر است.
با توجه به آن‌که قیمت این خودروهای وارداتی نسبت به خودروهای معمولی بالاتر است برای افزایش استقبال عمومی از آن، مقرر شد شهرداری در این زمینه یارانه اختصاص دهد تا افراد قدرت خرید این خودروها را پیدا کنند.

شعرا ادامه داد: در حال حاضر معاونت حمل‌ونقل شهرداری شیراز اقداماتی را در این زمینه شروع کرده و دانشگاه نیز اقدامات پژوهشی و تحقیقاتی در زمینهٔ تولید این خودروها را برعهده‌گرفته است.
وی افزود: با توجه به این موارد، باید در فصل خرید خودروهای حمل‌ونقل عمومی شهر شیراز، معاونت حمل‌ونقل و ترافیک در گام نخست بخش کوچکی از خودروهای برقی را در فهرست خرید خود قرار دهد که البته منوط به پیش‌بینی زیرساخت‌های لازم نیز هست.

رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر شیراز در ادامه از تدوین پیش‌نویس اساسنامه مرکز پژوهشی شورای شهر خبر داد و گفت: با مطالعه اساسنامه مراکز پژوهشی موفق کلان‌شهرهای کشور و بررسی نیازهای پژوهشی شورا، پیش‌نویس اساسنامه این مرکز تدوین شد.
به گفته وی، طرح راه‌اندازی مرکز پژوهش‌های شورا در جلسه علنی شورا به تصویب رسیده و بعد از تصویب توسط فرمانداری شیراز بررسی و دو ایراد بر آن واردشده است.

شعرا ابراز داشت: شورا برای رفع ایرادات وارده این طرح و همچنین در راستای تهیه اساسنامه و نحوه کارکرد مرکز پژوهش‌ها، کمیته‌ای را تعیین کرد که این گروه چند جلسه در این زمینه داشته و در مورد تهیه اساسنامه از برخی شهرهای کشور که مراکز پژوهشی قوی داشتند دعوت به عمل‌آورده تا از تجارب آنان استفاده شود.
این عضو شورا یادآور شد: پس از بررسی و مطالعه اساسنامه‌های تدوین‌شده مراکز پژوهشی کلان‌شهرهای کشور، اساسنامه‌ای تهیه و در جلسات کمیسیون مطرح و مقرر شد در جلسه آینده کمیسیون تلفیق بررسی و تصویب شود تا بعد از آن به صحن بیاید.

به نقل از: خبرگزاری فارس