مشارکت آی کیو ایر در المپیک ۲۰۰۸ پکن برای تهیه دستگاه‌های تصفیه هوا

شرکت آی کیو ایر آمریکای شمالی، عضو گروه آی کیو ایر سوئیس است که بیشتر از ۵۰  سال، سابقه فعالیت در طراحی و تولید دستگاه‌های تصفیه هوای فوق کارامد دارد. شرکت آی کیو ایر برای طیف وسیعی از کاربردها، از قشر بیمارستانی و سایر محیط‌های صنعتی که نیاز حیاتی به هوای پاک دارند تا کاربردهای خانگی، اداری و حتی هتل‌ها، راه حل‌های مهندسی شده تصفیه هوا دارد. آی کیو ایر همکار انحصاری انجمن ریه آمریکا در زمینه تصفیه هوا است و محصولات آن هر ساله جوایز و افتخارات مختلفی را کسب می‌کنند.

در نوامبر سال ۲۰۰۷، تیمی از متخصصین آی کیو ایر و کمیته اجرایی المپیک آمریکا به پکن سفر کردند تا فضاهای داخلی مخصوص ورزشکاران آمریکایی را از نظر کیفیت هوا بازدید و ارزیابی کنند.

فرانک هامس، مدیر عامل شرکت آی کیو ایر گفت: “مفتخریم که اعلام کنیم در المپیک ۲۰۰۸ همراه کمیته المپیک آمریکا به حمایت از این برنامه خواهیم پرداخت. کمیته اجرایی المپیک آمریکا همیشه به دنبال راه‌های جدید و خلاقانه برای همراهی ورزشکاران است. در این پروژه برای اولین باراز دستگاه‌های تصفیه هوای فوق کارامد در مقیاس وسیع برای افزایش کارایی ورزشکاران در یک رویداد ورزشی استفاده می‌شود.”

مارگارت هانت، مدیر پزشکی کمیته گفت: “هدف ما این است که هرآن چه در توانمان است انجام دهیم تا بهترین فضا را برای تمرین و اجرای ورزشکارانمان فراهم کنیم. با این کار علاوه بر اینکه همه ورزشکاران از مزیت هوای پاک برخوردار خواهند شد، افراد مبتلا به آسم و آلرژی و بیماری‌های تنفسی نیز بیشترین بهره‌وری را خواهند داشت.”
این پروژه عملیات هوای پاک نامگذاری شد و در آن از دستگاه تصفیه هوای مدل HealthPro 250 برای اتاق‌های استراحت تمام ورزشکاران استفاده شد.
دستگاه تصفیه هوای آی کیو ایر در المپیک پکن

برای فضاهای بزرگ تر که مخصوص تمرین ورزشکاران بود، آی کیو ایر از سیستم‌های تصفیه هوای پیشرفته مخصوص استفاده کرد.
دستگاه تصفیه هوای آی کیو ایر در المپیک چین
هم چنین از فیلترهای هپای فوق کارمد در سیستم گرمایش، سرمایش و تهویه ساختمان‌ها استفاده شد. این سیستم‌ها و دستگاه‌های تصفیه هوا، ارزیابی و تضمین شدند تا ذرات فوق ریز تا ابعاد ۰.۰۰۳ میکرون یعنی کوچکتر از یک ویروس را فیلتر و تصفیه کنند. این سیستم‌ها بر اساس فناوری‌ای که آی کیو ایر در بیمارستان‌ها برای فیلتر کردن ذراتی به اندازه ویروس سارس، سل و …. استفاده می‌کند، طراحی شده بودند.
تصفیه هوای آی کیو ایر در المپیک پکن

علاوه بر تصفیه ذرات فوق ریز، سیستم‌ها و دستگاه‌های تصفیه هوای آی کیو ایر قادرند آلودگی‌های گازی و شیمیایی را نیز جذب و تصفیه کنند.

فرانک هامس گفت: “تمام شهرهای بزرگ از حضور طیف وسیعی از آلودگی‌های گازی و شیمیایی رنج می‌برند. این آلودگی‌ها حاصل ترافیک، تولیدات صنعتی و سایر منابع هستند. گازها و آلودگی‌های شیمیایی در مقایسه با ذرات معلق نیاز به نوع متفاوتی از فیلتراسیون دارند و در حالی که بیشتر تولیدکنندگان دستگاه تصفیه هوا، به این جنبه مهم تصفیه هوا توجهی نمی‌کنند، سیستم‌ها و دستگاه‌های تصفیه هوای آی کیو ایر از جدیدترین و پیشرفته ترین فیلتر جاذب گاز و بوی شیمیایی برخوردار است.