مدارس، محل کار دانش آموزان هستند!

در هر سال تحصیلی، دانش آموزان زمانی حدود 1300 ساعت را داخل مدارس می‌گذرانند و معلمان، ناظمان و دیگر پرسنل مدرسه به تربیت و پرورش آن‌ها می‌پردازند. تربیت و پرورش دانش‌آموزان موضوعی فرای آموزش و کتاب و دفتر است و شامل مواردی مانند فراهم کردن مکانی امن، همراه با محیطی سالم برای رشد دانش آموزان نیز می‌شود.

در طول سال‌های گذشته، توجه بسیاری به مسایل بهداشتی دانش‌آموزان مانند تغذیه و فعالیت، شده است. متاسفانه موضوع دیگری که تاثیر بسیاری بر توانایی دانش آموزان و موفقیت آن‌ها دارد، از توجه به دور مانده است – کیفیت هوا. دانش آموزان برای موفقیت، نیاز به تنفس در هوایی پاک و سالم دارند. هوای آلوده نه تنها باعث بیماری‌هایی می‌شود که دانش آموزان را مجبور به غیبت می‌کند، بلکه بر طبق مطالعات اخیر، مستقیما باعث کاهش یادگیری دانش آموزان می‌شود.

هوای پاک، برای موفقیت دانش آموزان امری حیاتی است.

کودکان به طور خاص در مقابل آلاینده‌های مضر مانند آلاینده‌های میکروبیولوژیکی، آلرژن‌ها، مواد شیمیایی و ذرات فوق‌ریز، آسیب پذیر هستند. رشد ریه‌ی آن‌ها مستقیما تحت تاثیر آلودگی هوا دارد. قرار گرفتن در معرض هوای آلوده در سن رشد، موجب عملکرد ضعیف تنفسی در سال‌های آتی زندگی می‌شود. گزارش‌های فزاینده از آسم بین کودکان مدرسه‌ای، مستقیما با تماس فزاینده با هوای آلوده ارتباط دارد. برای مثال بر اساس گفته‌ی انجمن آسم و آلرژی آمریکا، بیماری‌های تنفسی اصلی ترین عامل غیبت بین کودکان مدرسه‌ای است و این کودکان به خاطر بیماری‌های مربوط به آسم، بیش از 14 میلیون روز مدرسه را از دست می‌دهند.
مطالعات هم چنین هوای کم کیفیت را با ضعف توانایی‌های خاص ذهنی کودکان مربوط دانسته‌اند. این توانایی‌ها نیاز به تمرکز، محاسبه و حافظه دارند. هم چنین شواهد زیادی نشان می‌دهد که هوای ناسالم می‌تواند باعث ایجاد ناتوانی‌های رفتاری، حرکتی، ادراکی، گفتاری و همچنین مشکلات شنوایی، کج خلقی و تاخیرات رشدی شود.

معمولاً توجه برنامه‌ريزان و مسؤولان امور آموزشی معطوف به تاثيرات جسمي آلودگي هوا است زیرا اين تاثيرات نمودهای بيروني متعددی مانند سرفه، سوزش چشم و تنگي نفس دارند و قابل مشاهده هستند. در حالي كه آلودگي هوا عاملی برای تولید استرس و تشديد بسياري از بيماري‌هاي رواني نیز هست. آلودگي هوا مي‌تواند سبب افزايش اضطراب، عدم تمركز، فقدان دقت، تشديد افسردگي، افزايش پرخاشگري، نقصان موقت حافظه، ضعف در يادگيري، سردرد، پرخوابي، احساس خواب آلودگي در طول روز و حين بيداري، كاهش اشتها، كاهش تطابق رواني با محيط آلوده، كاهش سازگاري در مواجهه با شرايط جديد، افت عملكرد، كم‌حوصلگي و كاهش بازده كاري شود.
دانش‌آموزان از جمله گروه‌هايي هستند كه سلامت روانشان بيش از ديگر گروه‌ها تحت تأثيرات آلودگي هوا قرار مي‌گيرد. پس اين احتمال وجود دارد كه دانش‌آموزان در سنین رشد به علت عدم تمركز، نقصان دقت و كاهش اكسيژن رساني به مغز نتوانند تكاليف درسي خود را آنچنان كه بايد و شايد انجام دهند و دچار افت تحصيلي شوند.

آلودگی سرچشمه‌های مختلفی دارد.

آن چه که دانستن آن درباره ی آلودگی هوا واجب است، این است که علاوه بر آلودگی هوای بیرون، نوع دیگری از آلودگی نیز وجود دارد و آن آلودگی هوای داخلی است.
منابع آلودگی متعددی در مدارس وجود دارند. بر طبق گفته‌ی سازمان حفاظت محیط زیست در مدارس نوسازتر، تمایل به ساختمان‌های بسته و کمبود تهویه‌ی طبیعی یک عامل مهم آلودگی است. استفاده از مواد مصنوعی در ساخت مدارس و وسایلی که از خود مواد شیمیایی مانند فرمالدیهاید متصاعد می‌کنند، نیز یک مشکل است.
مشکلات مدارس قدیمی‌تر مربوط به موارد مختلفی مانند آلودگی سرب، رادون، آزبست، قارچ و کپک‌های ایجاد شده از نشتی‌های سقف و غبار دیوارهای متزلزل، می‌شود. بسیاری از مدرسه‌ها، به علت کمبود بودجه، دارای سیستم‌های هواساز (HVAC) نیستند و یا آن‌ها را خاموش می‌کنند. در حالی که آلاینده‌های محیط بیرون مانند دود ماشین‌ها، سموم دفع آفات و پسماند کارخانه‌ها نیز می‌توانند راه خود را به فضای داخل پیدا کنند و هوای داخل را از آن چه که هست آلوده تر کنند. در واقع تحقیقات سازمان حفاظت محیط زیست نشان داده است که هوای داخل کلاس‌ها معمولا 5 برابر آلوده‌تر از هوای بیرون است. البته موقعیت بسیاری از مدارس نزدیک به اتوبان‌ها، راه آهن و دیگر منشاهای آلودگی، نقش مهمی در تماس کودک با هوای ناپاک دارد.
موارد ذکر شده در جدول ذیل علایم محسوسی هستند که نشان می‌دهند یک مدرسه دچار آلودگی هوای داخلی است. کنار علایم، دلایل ممکن هر مشکل نیز دیده می‌شود.

علایم دلایل ممکن
تنفسی: ورم غشا مخاطی بینی، گرفتگی بینی
سندرم ساختمان بیمار، محصولات قابل احتراق، آلاینده‌های زیستی مانند مایت‌ها و قارچ‌ها، دود تنباکو در محیط

خون دماغ ترکیبات آلی فرار مانند سموم دفع آفات و شوینده‌ها
سرفه، التهاب گلو
سندرم ساختمان بیمار، محصولات قابل احتراق، آلاینده‌های زیستی مانند مایت‌ها و قارچ‌ها، دود تنباکو در محیط

آسم محصولات قابل احتراق، دود تنباکو در محیط
مشکلات ریوی سندروم ساختمان بیمار
تنگی نفس
سندروم ساختن بیمار، آلاینده‌های زیستی، دود تنباکو در محیط

سایر مشکلات: قرمزی چشم سندرم ساختمان بیمار، محصولات قابل احتراق، آلاینده‌های زیستی مانند مایت‌ها و قارچ‌ها، دود تنباکو در محیط
سردرد و سرگیجه
سندرم ساختمان بیمار، محصولات قابل احتراق، آلاینده‌های زیستی مانند مایت‌ها و قارچ‌ها، دود تنباکو در محیط، فلزات سنگین مانند بخار جیوه

خستگی
سندرم ساختمان بیمار، محصولات قابل احتراق، آلاینده‌های زیستی مانند مایت‌ها و قارچ‌ها، فلزات سنگین مانند بخار جیوه

کمبود اشتها، تهوع
سندرم ساختمان بیمار، آلاینده‌های زیستی مانند مایت‌ها قارچ‌ها، فلزات سنگین مانند بخار جیوه

تغییرات شخصیتی
سندرم ساختمان بیمار، محصولات قابل احتراق، فلزات سنگین مانند بخار جیوه، ترکیبات آلی فرار

کهیر
آلاینده‌های زیستی مانند مایت‌ها، قارچ‌ها، ترکیبات آلی فرار، فلزات سنگین

تب و لرز
آلاینده‌های زیستی مانند مایت‌ها، قارچ‌ها، فلزات سنگین

ضربان قلب بالا
ترکیبات قابل احتراق، فلزات سنگین

خون ریزی شبکیه ی چشم
ترکیبات قابل احتراق

کمبود شنوایی
دود تنباکو در محیط

دردهای عضلانی
ترکیبات فرار، سندروم ساختمان بیمار

چند راه ساده‌ی مقابله با آلودگی هوای داخلی

با وجود این که کنترل افراد بر آلودگی هوای بیرون قابل توجه نیست، کنترل آلودگی هوای داخلی امر آسان تری است. موارد ذیل برخی از اقداماتی هستند که برای عموم مردم در دسترس وقابل انجام و در عین حال موثر و کارامد هستند:

تعمیر و بازسازی مدارس قدیم ساخت و رفع مشکلاتی مانند نشتی سقف‌ها و ترک دیوارها
استفاده از مواد شوینده‌ی بدون بو
عدم استفاده‌ی زیاد از عطر و ادکلن
ممنوعیت جدی سیگار کشیدن کارکنان در فضا
دور کردن محل توقف سرویس‌های مدرسه از خود مدرسه درصورت امکان
تعویض فرش‌ها و موکت‌های نم دار و قدیمی
استفاده از روش‌های غیر سمی برای دفع آفات
استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوای معتبر
توجه بیشتر به سیستم تهویه‌ی مدارس