اگرچه استعمال دخانیات اولین علت ابتلا به سرطان ریه است، آمارها نشان می‌دهند از هر ۵ فرد مبتلا به سرطان ریه ، یک نفر تا به حال سیگار نکشیده است. دومین دلیل ابتلا به این سرطان، قرار گرفتن در معرض رادون در منازل و ساختمان‌هاست. رادون یک گاز رادیواکتیو سرطان زاست که در دود سیگار وجود دارد. استنشاق دود دست دوم تنباکو و آزبست نیز جزو بزرگ‌ترین دلایل ابتلا به سرطان هستند. همچنین در سال ۲۰۱۳ سازمان جهانی بهداشت به طور رسمی‌ آلودگی هوای فضای بیرون به خصوص ذرات معلق را نیز به این عوامل اضافه کرده است.
انتشار این گزارش بازتاب گسترده‌ای داشته است. با وجود این که پزشکان از سال ۱۹۴۰ به نقش آلودگی هوا در ابتلا به سرطان شک داشته‌اند، شواهد علمی‌ کافی به غیر از برخی مطالعات در مورد ذرات معلقِ دودِ دیزل در دسترس نبوده است. در گزارش سازمان جهانی بهداشت قبل از نتیجه گیری از هزاران مطالعه علمی‌ استفاده شد تا به طور دقیق مشخص شود ذرات معلق به خصوص ذرات معلق ۲.۵ میکرون به طور حتم از دلایل ابتلا به سرطان ریه و همچنین سرطان مثانه هستند.

آلودگی هوا چگونه موجب ابتلا به سرطان می‌شود؟

این روزها دانشمندان دائما در حال مطالعه مکانیزم دقیق ارتباط آلودگی هوا با سرطان هستند. ذرات دوده و آلاینده‌های شیمیایی به نام هیدروکربن آروماتیک پلی سیکلیک یا PAH اولین دلایل مشکوک هستند. زمانی که PAH‌ها استنشاق می‌شوند، می‌توانند به طور مستقیم به DNA سلول‌های ریه آسیب برسانند. همچنین ذرات معلق ریز و فوق ریز به راحتی تنفس می‌شوند و می‌توانند در ریه رسوب کنند. این امر موجب تورم طولانی مدت و افزایش نرخ تقسیم سلول می‌شود. دانشمندان معتقدند این امر باعث می‌شود سرعت توسعه سلول‌های آسیب دیده افزایش پیدا کند.

آلاینده‌های دیگر و ارتباط آن‌ها با سرطان ریه

علاوه بر ذرات معلق ۲.۵ میکرون، آلاینده‌های دیگری نیز وجود دارند که با ریسک ابتلا به سرطان ریه ارتباط مستقیم دارند. این عوامل به شرح زیرند:

دود تنباکو: حدود ۹۰ % تمام موارد سرطان ریه با دود تنباکو ارتباط مستقیم دارند، به خصوص دود سیگار. بیش از ۴۰۰۰ ماده شیمیایی در دود تنباکو وجود دارند که ۶۰ مورد از آن‌ها در ایجاد سرطان ریه ارتباط مستقیم دارند. ۲ سرطان‌زای اصلی در دود تنباکو، نیتروسامین و PAHها هستند.

رادون: رادون یک گاز رادیواکتیو بی بو و نامرئی است که از ترک زمین‌ها، دیوارها و یا پیِ ساختمان به داخل منازل وارد می‌شود. علاوه بر ارتباط بین رادون و سرطان ریه، شواهدی مبنی بر ارتباط میان رادون و سرطان خون نیز وجود دارد.

آزبست: آزبست علت اصلی ۴ % مرگ و میر ناشی از سرطان ریه است. فیبرهای میکروسکوپی آزبست در صورت استنشاق، درون ریه گرفتار می‌شوند. در طول زمان این فیبرها می‌توانند باعث تورم ریه و برخی مشکلات دیگر شده و در آخر به سرطان ریه منجر شوند.

آلاینده‌های شیمیایی: تماس با آلاینده‌های شیمیایی و گازهای متنوع می‌تواند موجب ابتلا به سرطان ریه شود. در حالی که آلاینده‌های شیمیایی بسیاری با انواع مختلف سرطان در ارتباط اند، تماس با فرمالدئید و کرومیوم ( هر دو در دود تنباکو موجودند) به طور خاص، منجر به ابتلا به سرطان ریه می‌شود.

از خود در برابر آلاینده‌های هوا محافظت کنید.

با وجود این که عوامل بسیاری مانند ژنتیک و پیشینه خانوادگی با سرطان ریه در ارتباط اند، شما می‌توانید در مقابل سرطان‌زا‌های محیطی مقاومت کنید. برخی اقدامات مفید در این زمینه، بدین شرح اند:

– سیگار نکشید! دود تنباکو اولین دلیل ابتلا به سرطان ریه است. سیگار نکشید و اگر در حال حاضر سیگاری هستید، آن را ترک نمایید و اجازه ندهید دود تنباکو وارد منزل شما شود.

– هوای منزل خود را تصفیه و پاکسازی کنید. استفاده از یک دستگاه تصفیه هوای مناسب دارای فیلتر هپای استاندارد و فیلتر کربن اکتیو مناسب، می‌تواند انواع آلاینده‌های سرطان زا را از محیط شما تصفیه کند.

– برای کاهش آلودگی هوا اقدام کنید. با استفاده کمتر از ماشین شخصی، تولید زباله کمتر و کاهش مصرف انرژی، آلودگی هوای کمتری ایجاد کنید.

– میزان رادون محیط خود را ارزیابی کنید و مطمئن شوید که این گاز سمی‌ در محیط شما حضور ندارد.