با توجه به شروع فصل سرما، پدیده وارونگی هوا یا اینورژن و شدت گرفتن آلودگی هوا در کلانشهر ها، افراد زیادی به دنبال خرید دستگاه تصفیه هوا برای نیازهای مختلف هستند. برخی از آن ها به دنبال یک دستگاه تصفیه هوای خانگی ساده هستند، برخی به دنبال یک دستگاه تصفیه هوا برای مدارس، مهد کودک و محل تحصیل فرزند خود، تعدادی دیگر نیز به دنبال دستگاه تصفیه هوای مناسبی برای افراد مبتلا به آسم و آلرژی و یا حتی بیماری های جدی تر قلبی، ریوی و تنفسی هستند.
اما متاسفانه به علت تنوع محصولات مجود در بازار و هم چنین وجود روش های مختلف تصفیه هوا، افراد گاهی در انتخاب دستگاه تصفیه هوای مناسب، دچار سردرگمی می شوند.

در این متن و متون ادامه آن در مورد 7 روشی که دستگاه های تصفیه هوا استفاده می کنند، توضیح داده شده است.

اولین روش تصفیه هوا، که در عین حال رایج ترین و معتبرترین روش تصفیه هوا نیز محسوب می شود، روش استفاده از فیلتر هپا در دستگاه های تصفیه هوا است:

الف- فیلتر تصفیه هوای هپا

“فیلتر هپا” یا فیلترهای تصفیه هوا با راندمان بالا ابتدا در جنگ جهانی دوم اختراع شدند تا ذرات آزمایش های هسته ای داخل آزمایشگاه ها را جذب کنند و از خروج آن ها از آزمایشگاه ها جلوگیری کنند. با توجه تاثیر بالا و محسوس شان، فیلترهای هپا به شدت مورد توجه قرار گرفته اند و در زمینه های صنعتی، پزشکی و جنگی به یک عنصر اصلی تبدیل شده اند.

حداقل راندمان یک فیلتر تصفیه هوای هپا در جذب ذرات معلق 0.3 میکرون و بزرگتر، 99.97 % است. بر اساس گفته انجمن ریه آمریکا، برای این که یک فیلتر تصفیه هوا، به عنوان هپای واقعی شناخته شود، نباید بیشتر از 3 ذره از 10 هزار ذره را از مدیای فیلتراسیون هوای خود عبور دهد.

مواد تشکیل دهنده و یا مدیای فیلتراسیون یک فیلتر تصفیه هوای هپای واقعی از الیاف بسیار نازک فایبرگلاس، با ضخامت و بافتی مشابه کاغذ جوهر خشک کن، ساخته می شود.

البته مهم است که بدانید تنها استفاده از یک فیلتر تصفیه هوای واقعی هپا با راندمان 99.97 % در یک دستگاه تصفیه هوا، خود به خود تضمین نمی کند که راندمان واقعی دستگاه تصفیه هوا 99.97 % است. در واقع بسیاری از دستگاه های تصفیه هوای هپا، راندمانی به این مقدار ندارند. فیلترهای بد چین خورده، نشتی اطراف فیلتر و نشتی بین فیلتر و بدنه دستگاه معمولا منجر به راندمانی حدود 50-95 % در تصفیه هوا می شود.

بنابراین به جای عبور تنها 3 ذره از 10 هزار ذره، این سیستم های تصفیه هوا چیزی حدود 500 تا 5000 ذره را به هوای به اصطلاح تصفیه شده محیط بر می گردانند.