به کارگیری لغت هپا در تبلیغات و شعارهای تجاری برخی فیلترهای تصفیه هوا که تنها مشابه فیلتر هپای واقعی هستند، باعث سردرگمی بسیاری از مصرف کنندگان و خریداران دستگاه های تصفیه هوا شده است. این امر در بهترین حالت خود، فقط گمراه کننده است و اما در صورتی که افراد دستگاه تصفیه هوا را برای مصارف ویژه تر مانند کنترل عفونت و یا افرادی که مبتلا به بیماری های قلبی، ریوی و تنفسی و یا آسم و آلرژی هستند، خریداری می کنند، می تواند بسیار خطرناک و حتی مرگ آور باشد.

بعضی از تولیدکنندگان و عرضه کنندگان دستگاه های تصفیه هوا، تلاش می کنند که از تصویر حرفه ای فیلترهای تصفیه هوای هپا استفاده کنند و نوع جدیدی از فیلتر هپا را به بازار عرضه کرده اند. این فیلترهای تصفیه هوا ارزان ترند اما به همان میزان خاصیت بسیار پایین تری در تصفیه هوا دارند.

بر اساس گزارشات انجمن ریه آمریکا به تازگی فیلترهای تصفیه هوایی با ظاهری مشابه فیلترهای هپای واقعی، وارد بازار دستگاه های تصفیه هوا شده اند که در تصفیه ذرات معلق 0.3 میکرون راندمانی برابر 55 % و یا حتی کمتر دارند.

عرضه کنندگان و تولید کنندگان دستگاه های تصفیه هوا برای پنهان کردن این راندمان پایین، فیلترهای تصفیه هوا را دارای بار الکترونیکی می کنند و یا در کنار آن ها از فناوری یونیزاسیون استفاده می کنند. این روش تصفیه هوا هنگام شروع استفاده، راندمان بالایی در تصفیه هوای محیط نشان می دهد، اما پس از مدتی استفاده، بار الکترونیکی دستگاه تمام شده و راندمان دستگاه به کمتر از 50% نزول پیدا می کند. لازم به ذکر است که استفاده از فناوری یونیزاسیون خود عامل ایجاد آلاینده است زیرا گاهی در این فرایند، دستگاه تصفیه هوا محصول جانبی اوزون تولید و آن را به هوا اضافه می کند.