دستگاه تصفیه هوای مولد اوزون
بسیاری از تولید کنندگان هنوز با استفاده از عباراتی مانند اکسیژن فعال، اکسیژن 3 اتمی، دستگاه تصفیه هوای طبیعت سعی بر بازاریابی دستگاه های مولد اوزون برای تصفیه هوای خانگی دارند، در حالی که سازمان های بین المللی سلامت جهانی مانند سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا، سازمان سلامت کانادا و … در مورد استفاده از این نوع دستگاه های تصفیه هوا هشدار می دهند.

اوزون تنها در مقادیر معینی توانایی کشتن میکروارگانیسم ها و برخی بوها را دارد.
هم چنین دستگاه های مولد اوزون با وجود این که گفته می شود مقدار کمی اوزون تولید می کنند، برای سلامتی بسیار خطرناک هستند. تحقیقات علمی ثابت کرده اند که استفاده از اوزون در مقادیر امن و کم، تاثیری در تصفیه هوا ندارد.

اوزون یک محرک شناخته شده برای ریه است و می تواند موجب حملات آسم شود.

اوزون ذرات را از هوا حذف نمی کند. برای کشتن میکروارگانیسم ها، مقدار اوزون باید در حدی زیاد باشد که برای سلامتی بسیار مضر است. و بالعکس در مقادیر بسیار کم که خطر زیادی برای سلامتی ندارد، مولد های اوزون هیچ گونه تاثیری در تصفیه هوا ندارند.

اگر اوزون همانطور که تولید کنندگان تصفیه هوای مولد اوزون می گویند، واقعا خطری نداشته باشد، چرا از این دستگاه ها، برای تصفیه هوا در بیمارستان ها و برای کنترل میکروارگانیسم های عفونی معلق در هوا استفاده نمی شود؟ در مقایسه با اوزون، فیلتر تصفیه هوای هپا توسط سازمان جهانی بهداشت، به عنوان بهترین روش برای کنترل موثر عفونت معلق در هوا شناخته شده است. کمیته کنترل عفونت آمریکا فیلتر تصفیه هوای هپا را برای کنترل سل که یکی از عفونی ترین میکروارگانیسم های شناخته شده است، پیشنهاد می دهد. این میکرو ارگانیسم روزانه تعدادی بیشتر از آمار کلی کشته شدگان سارس را می کشد.

کمیته کنترل عفونت آمریکا:

اوزون سال هاست به عنوان یک آلاینده شناخته شده است. اما مطالعات اخیر تاثیر واقعی اوزون بر سلامت را نشان داده اند. و بر این اساس، دولت کالیفرنیا شروع به منع دستگاه های تصفیه هوای مولد اوزون از بازار خود کرده است. برخلاف گفته تولید کنندگان مبنی برسالم بودن آن ، اوزون با مواد شیمیایی واکنش نشان می دهد و ذرات معلق فوق ریز و فرمالدئید تولید می کند.

دپارتمان خدمات سلامت کالیفرنیا:

تولید کنندگان معمولا از اوزون با عباراتی نظیر اکسیژن فعال، اکسیژن 3 اتمی و یا دستگاه تصفیه هوای طبیعت یاد می کنند تا نشان دهند که خطری برای سلامت ندارد. آن ها توانایی اوزون برای اکسید کردن آلاینده های داخلی را تبلیغ می کنند و می گویند که اوزون که تنها دی اکسید کربن، آب و اکسیژن قابل تنفس به جا می گذارد. اما تحقیقات علمی نشان داده اند که که دستگاه های تصفیه هوای مولد اوزون میکروب ها،بو و سایر آلاینده های داخلی را حذف نمی کند.
هم چنین این دستگاه های تصفیه هوا مقدار بسیار بالایی از اوزون را تولید می کنند و باعث ایجاد مشکلات تنفسی و التهاب بینی و چشم می شوند.

سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا:

نتیجه تحقیقات سازمان حفاظت محیط زیست امریکا می گوید که اوزون چه به صورت خالص و چه به صورت مخلوط با آلاینده های شیمیایی دیگر، برای بدن مضر است. اوزون در صورت استنشاق، به ریه هاآسیب شدید می رساند. مقادیر نسبتا پایین اوزون موجب درد سینه، سرفه، تنگی نفس و التهاب گلو می شود. اوزون هم چنین موجب تشدید بیماری های ریوی مانند آسم می شود و توانایی بدن در مقابله با عفونت های تنفسی را کاهش می دهد.

برخی مطالعات نشان داده اند که مقدار اوزون تولید شده توسط دستگاه تصفیه هوای مولد اوزون، از استاندارد سلامت عمومی بالاتر است. عوامل بسیاری در افزایش مقدار اوزون سهیم اند، از جمله مقدار اوزون تولید شده، ابعاد محیط بسته، تعداد لوازم داخل اتاق که با اوزون واکنش شیمیایی نشان می دهند، مقدار اوزون در محیط بیرون و مقدار تهویه. این عوامل باعث سختی کنترل مقدار جمع شدن اوزون در شرایط مختلف می شود.

مدارک علمی موجود نشان می دهند که اوزون در مقادیری پایین تر از استاندارد، در تصفیه آلودگی محیط داخلی تاثیری ندارد.
هم چنین اوزون در فرایند واکنش نشان دادن با مواد شیمیایی محیط، مواد شیمیایی دیگری تولید می کند که خود آلاینده محسوب می شوند.