هنگامی که حرف از حساسیت‌های فصلی به میان می آید، معمولا به بهار و اوایل تابستان اشاره می‌شود. اما متاسفانه فصل دیگری نیز برای گسترش آلرژی وجود دارد و ما هم اکنون در آن به سر می‌بریم. برخی از مردم در سرمای فصل پاییز دچار حساسیت بیشتری می‌شوند. با آگاه شدن در مورد منشا حساسیت‌ پاییزی می‌توانید به راحتی با آن مبارزه کنید و آن را تحت کنترل درآورید.

پاییز- گرده‌ی گیاه ابروسیا، مایت‌ها و قارچ

یکی از رایج‌ترین محرک‌های حساسیت در فصل پاییز گرده‌ی گیاه ابروسیا است. گرده ابروسيا يکي از شايع‌ترين آلرژن‌هاي فصلي است که اواخر تابستان و اوايل پاييز مشکل‌آفرين مي‌شود. فرآیند شکوفه دادن این گیاه زرد رنگ از اواسط تابستان تا ماه‌های پاییزی ادامه پیدا می‌کند تا زمانی که سرما آن را متوقف کند. دراقلیم‌های گرم‌تر، این فرایند حتی تا زمستان نیز ادامه دارد. تنها یک گل ابروسیا می‌تواند حدود یک بیلیون ذره تولید کند. گرده‌های این گیاه به راحتی با باد جا به جا می‌شوند و این به این معناست که حتی اگر این گیاه را در نزدیکی خود نداشته باشید، ممکن است به آن حساسیت پیدا کنید. بسیاری از مردم تصور می‌کنند این گیاه فقط موجب حساسیت در برخی نقاط می‌شود، در حالی که واقعیت این است که بسیاری از افراد دچار آلرژی سرتاسر آمریکا از گرده‌های این گیاه رنج می‌برند.

مایت‌ها یکی دیگر ازدلایل اصلی ایجاد حساسیت پاییزی هستند. این حشرات میکروسکوپی در طول تابستان از طریق پوست شما، خانواده‌تان و حیوانات خانگی شما تغذیه می‌شوند. حدود 20 میلیون آمریکایی به پروتئین داخل بدن و مدفوع این حشرات حساسیت دارند. هنگامی که شما سیستم گرمایشی خود را در فصل سرما روشن می‌کنید، این حشرات و مدفوع آن‌ها ازین طریق در تمام سطح خانه پخش می‌شوند و حساسیت شما را تحریک می‌کنند. تحقیقی توسط American Thoracic Society نشان داده است که مراجعه‌های فوری به کلینیک برای مشکل آسم، هم‌زمان با اولین استفاده‌های فصلی از سیستم گرمایش داخلی افزایش پیدا می‌کنند.
عامل بعدی کپک قارچی است. هم‌زمان با سرد و مرطوب شدن هوا در فصل پاییز، قارچ‌ها در فضای بیرون خانه، میان برگ‌ها، باغچه‌ها، توده‌های کود آلی و زباله‌ی باغ‌ها رشد می‌کنند. قارچ‌ها کوچک هستند و به راحتی با تنفس به داخل ریه‌ها کشیده می‌شوند. این ذرات قارچی به شدت حساسیت‌ذا هستند و می‌توانند باعث واکنش‌های شدید سیستم ایمنی بدن و در نتیجه سرفه‌های شدید، مشکلات نفسی و علائم آسم شوند.
پیشگیری، بهتر از درمان است.

با چند قدم ساده برای آماده کردن خانه ، حیاط و خانواده‌تان برای عوامل متعدد حساسیت‌زای پاییزی، می‌توانید از تاثیر آن‌ها بکاهید و پاییز لذت‌بخشی داشته باشید:

یک خانه تکانی دقیق پاییزی داشته باشید. در این خانه تکانی حتما از جاروهای برقی با فیلتر HEPA، برای قالیچه‌ها، فرش‌ها و پرده‌ها استفاده کنید.
حیاط خود را از برگ‌های خشک و دیگر گیاهان مرده تمیز کنید و اجازه ندهید که این بقایای گیاهی درحیاط خانه جمع شوند. ناودان شیروانی و سطل‌های کود را دائما پاک کنید. پوشیدن یک ماسک حساسیت مانند N95 برای فیلتر کردن گرده‌ی گل‌ها و قارچ‌ها حین انجام کارهای حیاط نیز ایده‌ی مناسبی است.
به مقدار ذرات گرده‌ی گل‌ و قارچ در محدوده‌ی زندگی‌تان دقت کنید. روزهایی که این مقدار بالاست سعی کنید داخل خانه بمانید و تا جایی که امکان دارد از باز گذاشتن پنجره‌ها ممانعت کنید.
اگر صاحب حیوان خانگی هستید که هم داخل خانه و هم بیرون رفت و آمد می‌کند، آن را دائما بشویید تا تمام ذرات از موی آن پاک شوند. گرده‌ی گیاهان و قارچ‌ها به لباس، پوست و مو می‌چسبند. پس قبل از ورود به خانه کت و کفش خود را درآورید و لباس‌های تازه بپوشید. هم‌چنین هر شب قبل از خوابیدن در تخت خود، دوش بگیرید تا ذرات به ملافه‌ها و بالش شما نچسبند.

کاربر گرامی، شما می‌توانید متن انگلیسی این مقاله را از اینجا دانلود کنید.