کاربرد دستگاه تصفیه هوا برای آنان که از آلرژی رنج می برند، وضعیت محیط داخل خانه یا محل کار ممکن است منجر به بروز علائم آلرژی تنفسی گردد. محرک های رایجی مانند انگل های ذره بینی خاکی یا همان مایت Mite، شوره بدن حیوانات خانگی و کپک ها و قارچ های موجود در محیط می توانند انواع علائم آلرژی را ایجاد کنند. مشکلات تنفسی، التهاب مخاط بینی و آسم تنها بعضی از خطراتی است که ذرات معلق هوای درون محیط های سربسته می توانند ایجاد کنند. خوشبختانه چند اقدام ساده می تواند خطر این سه نوع ذرات آلرژی زا را بطور مؤثری کاهش دهد.
همچنین لازم است پیش از هر اقدامی درباره علائم حساسیت و آلرژی خود با پزشک متخصص مشورت کنید. تست آلرژی مشخص می کند که شما به چه محرک هایی حساسیت دارید و با این کار صرفه جویی زیادی در وقت و هزینه خواهید داشت زیرا زمان زیادی طول می کشد تا شما خودتان بتوانید آن عامل یا عوامل حساسیت زا را کشف کنید.
مایت خاکی (Dust Mites)

گرد و خاک همه جا هست و مایت خاکی که نوعی انگل ذره بینی است که در خاک زندگی می کند یکی از عوامل رایج تحریک کننده آلرژی است. این انگل های بسیار ریز در محیط های گرم و مرطوب رشد و نمو می کنند. این انگل ها نه نیش می زنند و نه ناقل بیماری هستند و تنها از شوره و پوست مرده بدن تغذیه می کنند. ولی تحقیقات نشان داده که تقریبا نیمی از افراد جوان مبتلا به حساسیت تنفسی یا همان آسم، به این موجود زنده حساسیت دارند.
برای مقابله با این انگل مزاحم در خانه، باید محل زندگی خود را مرتب گردگیری کرده و حداقل هفته ای یکبار خانه را کاملا با جاروبرقی مجهز به فیلتر هپا نظافت کنید. ملحفه، روتختی و روبالشی خود را هر هفته با آب گرم بشویید. پرده ها را نیز هرماه نیاز به شستشو دارند. عروسک ها و اسباب بازی های پارچه ای را باید مرتب شستشو دهید و در صورت عدم نیاز از دسترس دور کنید. می توان این گونه اشیاء را حتی در طول شب در فریزر قرار داد تا انگل های انباشته روی آن کشته شوند.
راه حل های تکمیلی عبارتند از استفاده از اسپری های ضد حساسیت، پوشاندن بالش و تشک با روکش نایلونی و استفاده از ملحفه های مخصوص ضد مایت.

قارچ و کپک (Mold)

کپک ها و قارچ های ذره بینی نیز تقریبا در تمام منازل و محیط های زندگی ما وجود دارند. این موجودات برای زندگی به رطوبت نیاز دارند و با پراکندن گرده های خود در هوا تکثیر می شوند. با تنفس، این ذرات کپک و گرده به درون مجاری تنفسی وارد شده و علائم آلرژی بروز می کند.
برای مقابله با این عامل، اولین کار تهویه مناسب و خروج بخار و رطوبت از آشپزخانه و حمام است. اگر در محیط مرطوبی زندگی می کنید از سیستم های رطوبت گیر استفاده کنید. محل های مشکوک به کپک و قارچ را با مواد شوینده و سفید کننده شسته و ضد عفونی کنید. رایج ترین محل ها برای رشد کپک، کانال های کولر، درزهای دیوار و سقف، زیر کفپوش ها، زیر کاغذ دیواری و بخصوص محل های نشت آب و رطوبت است.

شوره بدن حیوانات (Pet Dander)

این تصور که حساسیت به حیوانات فقط از طریق تماس با مو و پشم آنها روی می دهد کاملا نادرست است. شوره بدن حیوانات خانگی که در واقع پوست مرده بدن آنهاست که در هوا پراکنده می شود، عامل همان خارش و یا عطسه ایست که شما ممکن است در مجاورت حیوانات خانگی تجربه می کنید. حساسیت به شوره حیوانات خانگی بدان معنی نیست که شما نمی توانید این حیوانات را در خانه نگه دارید. اگر حساسیت شما خفیف است، بجای دور کردن حیوان خانگی خود، می توانید از راه های دیگری کمک بگیرید.
جارو کردن و گردگیری مرتب خانه و جلوگیری از رفتن حیوان روی مبلمان و محل خواب شما تأثیر زیادی بر کاهش عوارض شوره بدن آنها دارد. همچنین استفاده از دستگاه های تصفیه هوا با فیلتر هپا در اتاق هایی که حیوان شما در آن رفت و آمد می کند بسیار کارساز است زیرا شوره فقط در صورت ورود به مجاری تنفسی از راه نفس کشیدن باعث واکنش های آلرژیک می شود. باید از ورود حیوان به محل خواب خود جلوگیری کنید و تماس خود با آن پرهیز کنید. در هنگام پیرایش و نظافت حیوان خود، از ماسک و دستکش استفاده کنید و پس از اتمام این کار لباس های خود را بشویید.