هوای پاک از نظر شما چه بویی دارد؟ سوال عجیبی‌ست اما قطعا وقتی صحبت از هوای پاک مطرح است، این پاکی در ذهن شما آمیخته با بویی خاص است. این بو می‌تواند بوی مواد شوینده باشد بعد از یک روز نظافت، بوی باران یا بوی خوشبوکننده مورد علاقه‌تان. اما بویی که در مورد آن صحبت خواهیم کرد، بوی هیچِ مطلق است!
این جمله شاید برای افرادی که هوای پاک را در ذهن خود با بوی دریا، باران، جنگل و کوهستان در هم آمیخته‌اند، غیر قابل درک باشد، اما حقیقتِ محض است.

در این مطلب به چند مورد از نکاتی که در مورد بحث تصفیه هوا و بوی محیط مطرح است، اشاره خواهیم کرد:

اکسیژن خالص هیچ بویی ندارد. آنچه که در عبارات تبلیغاتی از آن به عنوان بوی کوهستان یا جنگل نام برده می‌شود در حقیقت بوی گاز اوزونی‌ است که به خصوص پس از رعد و برق در هوا ایجاد می‌شود و برخلاف بوی خوشایندی که دارد، استنشاق آن می‌تواند باعث ایجاد انواع عارضه‌های تنفسی کوتاه و بلند مدت شود. همچنین تماس با اوزون در مقادیر بالا و برای مدت طولانی، می‌تواند سلول‌های ریه شما را از بین ببرد.

این که منزل شما، بوی سبزه زار، وانیل و یا کیکِ سیب تازه پخته شده بدهد، به این معنا نیست که محیط شما پاک می‌باشد. در حقیقت وجود بو در هوای محیط (فارغ ازین که بو خوشایند باشد یا نامطبوع) به این معناست که در هوای محیط شما، ماده‌ای اضافی وجود دارد و ممکن است تماس با آن در بلند مدت، به خصوص برای افراد مبتلا به آسم و آلرژی و بیماری‌های ریوی مشکلات فراوانی ایجاد کند.

همه ما تجربه تنفس بوی مطبوع خوشبوکننده‌های هوا را داریم، گاهی به شکل یک کاج که از آینه جلوی ماشین آویزان است و گاهی به صورت توفیق اجباری تنفس بوی اسپری خودکار پخش خوشبوکننده در محیط‌های عمومی. نکته مهمی‌که در مورد این خوشبو کننده‌ها باید بدانید این است که این مواد محیط شما را بو زدایی نمی‌کنند. کار این مواد در حقیقت بوپوشانی محیط شما با اضافه کردن بویی جدید روی بوی نامطبوع قبلی است.
بسیاری از افراد بر این باورند که مانند آنچه تبلیغات می‌گویند، خوشبوکننده‌های هوا، در از بین بردن بوهای ناخوشایند و بهبود کیفیت هوای محیط داخلی موثرند. آن چه که بسیاری از افراد نمی‌دانند، این است که سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا، این خوشبو کننده‌ها را جزو منابع آلاینده هوای محیط داخلی می‌داند و می‌گوید: “خوشبوکننده‌ها به صورت مداوم به هوای محیط آلاینده می‌افزایند. کلید کنترل بوی محیط و بهبود کیفیت هوای محیط، از بین بردن منشا بو است.” خوشبو کننده‌های هوا معولا دارای مقادیری فرمادئید هستند. فرمالدئید جزو مواد سرطان زا شناخته شده است و دارای مواد شیمیایی است که عصب را کشته و حس بویایی شما را به صورت موقتی غیر فعال می‌کند. خوشبوکننده‌ها همچنین می‌توانند ترکیبات آلی فرار دیگری به محیط شما اضافه کنند و محرکِ سردرد، حالت تهوع و آسم شوند.
برای رسیدن به هوایی پاک و تازه، بوهای نامطبوعی که در خانه شما وجود دارند باید از بین بروند. بوهایی مانند بوی حاصل از آشپزی، مواد شیمیایی و دود تنباکو به طور خاص برای سلامتی افرادِ مبتلا به آسم و آلرژی، حساسیت چندگانه شیمیایی و سایر بیماری‌های تنفسی و ریوی مضرند. زیرا این بوها از طریق هوا به ریه رسیده و واکنش‌های حساسیتی را تحریک می‌کنند.

توجه به این نکته ضروری است که برخی از دستگاه‌های تصفیه هوا، از روش‌های واکنشی مانند تولید اوزون برای از بین بردن بوی محیط استفاده می‌کنند که کاملا مضر بوده و به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. دستگاه‌های تصفیه هوای استاندارد می‌توانند از طریق یک فیلتر مخصوص جاذب گاز، بو و آلاینده شیمیایی، بوی نامطبوع محیط شما را از بین ببرند.

کربنی که در فیلتر این دستگاه‌ها وجود دارد، در حقیقت زغال سنگ است. هنگامی‌که زغال سنگ با اکسیژن تماس پیدا می‌کند، میلیون‌ها منفذ بسیار ریز میان اتم کربن ایجاد می‌شوند که باعث می‌شود کربن فعال، مواد بوزا را از مایعات و گاز جذب کند. اصطلاح “جذب سطحی” به فرایندی اشاره می‌کند آکه در آن مواد خود را توسط کشش شیمیایی به زغال سنگ می‌چسبانند. سطوح وسیع دارای منافذ زغال سنگ فعال، بو، گاز و آلاینده‌های شیمیایی سمی ‌را جذب کرده و منافذ، این ناخالصی‌ها را به دام می‌اندازند. هنگامی‌ که فیلتر کربن از آلاینده‌های معلق در هوا اشباع می‌شود، زغال سنگ اثربخشی خود را از دست داده و نیاز به تعویض پیدا می‌کند. فیلترهای کربن اشباع شده، دارای ماده شیمیایی دیگری نیز هستند که اجازه می‌دهد ترکیبات آلی فرار نیز در کنار بو و دود جذب و تصفیه شود.
نوع فیلتر کربن فعال در جذب بوی محیط اهمیت فراوانی دارد. در صورتی که کربن فعال دستگاه تصفیه هوا، به صورت گرانولی یا توپی شکل باشد و نه به صورت غبار، فرایند تصفیه بو بهتر صورت می‌گیرد.
ترکیب فیلتر کربن فعال نیز می‌تواند در نوع آلاینده‌هایی که فیلتر جذب می‌کند تاثیر داشته باشد. کامل‌ترین ترکیب، ترکیب کربن فعال و آلومینای اشباع شده با پرمنگنات پتاسیوم می‌باشد.

چند راه خانگی برای از بین بردن بوی محیط

حذف منشا بو

بهترین راه برای از بین بردن بو؛ حذف منبع آن است. در تبلیغات می‌بینیم که از خوشبوکننده‌ها برای حذف بوی کفش‌ها و زباله استفاده می‌شود. اگر بخواهیم صادقانه با هم صحبت کنیم، شستن کفش‌ها و بیرون بردن زباله، بهترین راه از بین بردن بو است!

سرکه

سرکه یک بوزدای طبیعی است و استفاده از آن بسیار ساده است. به سادگی در اوایل شب کاسه سرکه را بیرون از یخچال بگذارید و صبح خواهید دید که هوای خانه تازه‌تر است.

گیاهان خانگی تصفیه کننده هوا

گیاهان می‌توانند به صورت طبیعی هوای محیط شما را مقداری پاکسازی کرده و همچنین بدون استفاده از مواد شیمیایی آن را خوشبو کنند.

تهویه

در صورتی که آلودگی هوا در محیط بیرونی بالا نباشد، تنها با باز گذاشتن در و پنجره‌ها برای مدتی، می‌توانید هوای تازه را به محیط خود بیاورید و از بوهای ناخوشایند رهایی پیدا کنید.