از میان روش‌های مختلفی که برای تصفیه هوا وجود دارد، جذب ذرات معلق توسط فیلتر هپا و جذب آلودگی شیمیایی از طریق فیلترهای کربن اکتیو، بالاترین راندمان را دارند. ویژگی‌های ممتاز فیلترهای کربن اکتیو و هپا در حذف آلودگی‌های هوا باعث شده تا بسیاری از تولیدکنندگان دستگاه‌های تصفیه هوا، از برد تبلیغاتی این واژه ها سوء استفاده کنند و شعارهای تبلیغاتی مبالغه آمیزی را در مورد توانایی محصولات تصفیه هوای خود عنوان کنند.
فیلترهای دستگاه تصفیه هوا
آنچه که شما باید در مورد یک فیلتر هپای قابل اطمینان بدانید
سطح فیلتر هپا: به این معناست که چند متر فیلتر هپا در دستگاه تصفیه هوا استفاده شده است. اغلب تولیدکنندگان با استفاده از مقدار کمی فیلتر هپا، نام آن را روی دستگاه می‌گذارند. در صورتی که سطح فیلتر هپا بسیار مهم است. (در دستگاه‌های تصفیه هوای IQAir، حداقل حدود 8 متر مربع و حداکثر 28 متر مربع فیلتر هپا استفاده شده است.)
کلاس فیلتر هپا: به این معنا که فیلتر چه سایزی از ذرات را و با چه راندمانی جذب می‌کند. فیلتر هپا دارای کلاس‌های مختلفی است. جذب ذرات بسیار ریز میکرونی، رابطه مستقیم با بالا بودن کلاس فیلتر دارد. (فیلتر های هپای موجود در دستگاه‌های تصفیه هوای IQAir برای پیش فیلتر کلاس F8 و برای فیلتر اصلی از کلاس H12 و H13طبق استاندارد EN1822 می‌باشد به این معنی که فیلترهای هپا از این کلاس قادرند ذرات معلق با قطر بیش از 3/0 میکرون را با راندمان 97/99% جذب کنند) .
فیلتر هپای دستگاه تصفیه هوا

نشت بندی فیلتر هپا: در صورتی که یک فیلتر دارای ویژگی‌های مناسب بسیاری باشد اما درست نشت بندی نشده باشد، نمی‌تواند راندمان خوبی داشته باشد. به این معنا که اگر فیلتر بدنه مناسبی نداشته باشد، ذرات از کناره فیلتر عبور می‌کنند و خارج می‌شوند. (در دستگاه‌های تصفیه هوای IQAir خروجی ذرات صفر است، یعنی تمامی ذرات معلق شامل ذرات سرب، آزبست، باکتری، ویروس، انواع آلرژی زاها، قارچ‌ها و … به طور کامل جذب می‌شوند. این ادعا با استفاده از دستگاه ذره شمار قابل اثبات است.)
ظرفیت هوادهی دستگاه تصفیه هوا از نکات دیگر است که حتما باید به آن توجه شود. در واقع برای تعیین تعداد دفعات تعویض هوا در یک محیط، باید ظرفیت هوای خروجی از دستگاه تصفیه هوا اعلام شود (هوای بعد از فیلتر). برای مثال ظرفیت هوا دهی یک دستگاه تصفیه هوای IQAir مدل Healthpro250، در هر ساعت 440 متر مکعب (بعد از عبور از فیلتر هپا) است. در صورتی که ظرفیت هوادهی فن همین دستگاه قبل از هپا،1200 متر مکعب در ساعت است.
در آخر لازم به ذکر است که اگر فیلتر یک دستگاه تصفیه هوا از بهترین نوع باشد اما هوایی از آن خارج نشود، نمی تواند آلودگی هوا را در محیط کاهش دهد.

آنچه شما باید در مورد یک فیلتر جاذب آلودگی شیمیایی و بو بدانید

مقدار فیلتر جاذب شیمیایی و بو: به این معنا که هرچقدر مقدار این فیلتر بیشتر باشد، آلودگی شیمیایی مدت زمان بیشتری را در فیلتر می‌گذراند و بهتر جذب می شود و همچنین دیرتر اشباع می‌شود.
فیلتر جاذب شیمیایی دستگاه تصفیه هوا آی کیو ایر

ترکیب فیلتر جاذب شیمیایی و بو: کربن اکتیو به تنهایی می‌تواند مقداری از آلودگی‌های شیمیایی را جذب کند، در دستگاه‌های تصفیه هوا IQAir، فیلتر جاذب آلودگی شیمیایی، حاوی مخلوطی از کربن اکتیو و آلومینا اشباع شده با پرمنگنات پتاسیم است. این مخلوط که توسط شرکت IQAir به ثبت رسیده است می تواند طیف وسیعی از گازها و آلاینده‌های شیمیایی را با قدرت و راندمان بالا جذب کند .
فیلتر هپا و کربن اکتیو پس از اشباع شدن حتما باید تعویض شوند، زیرا برخلاف تصور رایج، فیلتر هپا حالت الک یا سرند ندارد بلکه دارای الیاف بسیار نازک فایبرگلاس است. ذرات بوسیله جریان هوای ایجاد شده توسط فن به این بافت‌ها نفوذ می‌کند و در نتیجه فیلتر هپا به دلیل داشتن این ویژگی قابل شستشو و باد گرفتن نیست و هر کلاسی از فیلتر هپا، پس از گذشت زمان نیاز به تعویض دارد.