تفاوت CADR یا نرخ تحویل هوای پاک و CCM یا انباشت توده پاک

زمانی که از استفاده از دستگاه تصفیه هوا صحبت می‌کنیم، سنجش کارایی دستگاه یک معیار بسیار مهم و حیاتی برای انتخاب دستگاه مناسب می‌باشد.

امروزه ده‌ها هزار مدل دستگاه تصفیه هوا در بازار وجود دارد و کارایی بلند مدت یک دستگاه تصفیه هوا می‌تواند شامل طیف وسیعی شود. برخی از دستگاه‌ها بعد از گذشت 2 الی 3 هفته راندمان خود را از دست می‌دهند. برخی دیگر تا چند ماه راندمان مناسبی دارند و … . دستگاه تصفیه هوای آی کیو ایر می‌تواند 2 تا 4 سال بدون از دست دادن ذره‌ای از راندمان خود، هوای محیط را تصفیه کند.

اما علت این تفاوت‌ها در چیست؟ دلیل اصلی این تفاوت راندمان را می‌توانیم در جزئیات مهندسی شده این دستگاه‌ها پیدا کنیم. بنابراین قبل از این که به فروشگاه بروید و میان دریایی از مدل‌های تصفیه هوا و معیارها و الفاظ و عبارات (مثل  CADR) گم شوید، در مورد مهم‌ترین معیار سنجش کارایی تصفیه هوا یعنی CCM یا انباشت توده پاک کمی ‌بخوانید.

CADR را فراموش کنید. همه چیز به CCM برمی‌گردد.

در استانداردهای ملی GB/T18801-2015 در زمستان 2016 در چین، 4 معیار کلیدی برای اندازه‌گیری کارایی بلند مدت یک دستگاه تصفیه هوا مشخص شده است:

نرخ تحویل هوای پاک یا CADR

انباشت توده پاک یا CCM

راندمان انرژی پاکسازی

صدا

ممکن است زمانی که به دنبال خرید یک دستگاه تصفیه هوا هستید، ادعاهای زیادی درباره CADR مدل‌های مختلف بشنوید. اما باید بدانید که CADR در واقع تنها یک تست سرعت است: CADR اندازه‌گیری می‌کند که یک دستگاه تصفیه هوا با چه سرعتی هوا را تصفیه می‌کند. یعنی در واقع در این تست، میزان پاکی و راندمان تصفیه پس از کارکرد دستگاه اندازه‌گیری نمی‌شود و اهمیتی ندارد. بنابراین یک CADR بالای 350 بدون کمی ‌پیش فرض از قبل، معنایی ندارد.

زمانی که از کارایی بلند مدت دستگاه تصفیه هوا صحبت می‌کنیم، بهترین معیار، سنجش میزان انباشت توده پاک یا CCM است.

CCM طبق روال زیر میزان آلودگی ذرات معلق را اندازه‌گیری می‌کند (بر طبق استاندارد GB/T18801-2015):

  1. در ابتدا CADR یا نرخ تحویل هوای پاک یک دستگاه تصفیه هوا اندازه‌گیری می‌شود و یک عددِ اولیه به دست می‌آید.
  2. سیگاری در فضایی به مساحت 3 متر مربع روشن شده و دود آن توسط یک فن دور اتاق پخش می‌شود.
  3. فن خاموش می‌شود و میزان آلودگی ذرات معلق در اتاق اندازه‌گیری می‌شود.
  4. دستگاه تصفیه هوا در اتاق قرار داده شده و با دور فن مورد نظر تنظیم و روشن می‌شود.
  5. فن داخل اتاق مجدد روشن شده و تمامی ‌درها و منافذ اتاق بسته می‌شوند.
  6. 50 سیگار یکی پس از دیگری (نه هم زمان) روشن شده و فرصت داده می‌شود تا دستگاه تصفیه هوا تراکم ذرات معلق را به زیر 0.035 میلی گرم در هر متر مکعب برساند.
  7. دستگاه تصفیه هوا خاموش شده، 30 دقیقه دیگر در اتاق مانده و سپس به بیرون منتقل می‌شود.
  8. مراحل بالا با 100، 150، 200 و تعداد سیگارهای بیشتر تکرار می‌شود تا نرخ تحویل هوای پاک یا CADR به کمتر از نصف مقدار اولیه‌ای مربوط به مرحله 1 برسد.

جالب است، نه؟ می‌توان این مراحل را برای گازهایی مانند فرمالدئید با اقداماتی مشابه برای فیلترهای دارای مدیای گازی مانند کربن اکتیو نیز انجام داد.

میزان CCM نهایی به دست آمده، نشان دهنده قدرت تصفیه بلند مدت و مداوم یک دستگاه تصفیه هوا است. این قدرت با سنجش حجم خالص ذرات معلق و فرمالدئیدی که می‌توانند به خوبی توسط دستگاه تصفیه هوا قبل از کم شدن راندمان کلی تصفیه شوند، اندازه‌گیری می‌شود.

نتایج به شکل زیر طبقه بندی می‌شوند:

ذرات معلقفرمالدئید
P13000 – 5000 mgF1300 – 600 mg
P25000 – 8000 mgF2600 – 1000 mg
P38000 – 12000 mgF31000 – 1500 mg
P4> 12,000 mgF4> 1500 mg

از این جدول چه نتیجه‌ای می‌توان گرفت؟ هرقدر مقدار ذرات معلق و فرمالدئید بالاتر باشد، راندمان بلندمدت دستگاه تصفیه هوای شما نیز بالاتر خواهد بود. و این مقدار بالاتر و بهتر از P4 و F4 نخواهد رفت.

CCM چقدر مهم است؟

به طور خلاصه هرقدر CCM یک دستگاه تصفیه هوا بالاتر باشد، راندمان کلی بلندمدت آن و ماندگاری محصول نیز بالاتر خواهد بود.

CCM همچنین معیار مناسبی برای سنجش این است که دستگاه تصفیه هوای شما تا چه حد می‌تواند در مقابل آلودگی هوای داخلی از شما محافظت کند. گزارش‌ها و تحقیقات دانشگاهی نشان می‌دهند که خطرناک ترین آلاینده‌های داخلی عبارتند از:

فرمالدئید

ذرات معلق 2.5 میکرون

بنزن

فرمالدئید یک گاز سرطان زا است که از مواد چسبی، لوارم خانه، کاغذهای دیواری، فرش‌های پلی استر و رنگ نقاشی متصاعد می‌شود. اگر این گاز به صورت مناسب پاکسازی نشود، ممکن است بین 3 تا 15 سال در یک مکان بماند. در نتیجه حجم فرمالدئید می‌تواند در منزل بسیار بالا باشد حتی اگر در و پنجره‌های آن خانه برای چند ماه باز بوده باشند! در این مدت با این که آلاینده‌هایی مثل فرمالدئید فرار هستند، بهتر است در و پنجره‌ها بسته شوند و یک دستگاه تصفیه هوای کارامد روشن باشد، به خصوص اگر کیفیت هوای بیرون نیز بدتر از کیفیت هوای داخلی باشد. در شهرهایی مانند پکن که گازهای آلاینده موجود در محیط‌های داخلی با گرده گیاهان و سایر ذرات معلق و مه دود در فضای بیرون ترکیب می‌شوند، وجود یک دستگاه تصفیه هوای مناسب نقش بسیار مهمی ‌را ایفا می‌کند و معیار CCM به شما می‌گوید که آن دستگاه چه میزان از آلودگی محیط را به صورت کارامد در بلند مدت تصفیه می‌کند.

یک دستگاه تصفیه هوا تا چه حد می‌تواند تغییر ایجاد کند؟

اصلی‌ترین نکته اینجاست که CCM به طور مختصر به کارایی بلندمدت عالی اشاره می‌کند. آی کیو ایر به این معیار اعتقاد عمیقی دارد.

در لیست دستگاه‌های تصفیه هوای ممتاز که توسط انجمن لوازم خانگی برقی چین منتشر شده است، دستگاه تصفیه هوای آی کیو ایر مدل Healthpro 250 نه تنها به عنوان یکی از برترین دستگاه‌های تصفیه هوا انتخاب شده است، بلکه تنها محصولی است که CCM آن بالای 1 میلیون میلی گرم و 8233 درصد بالاتر از میزان P4 بوده است.

همچنین دستگاه‌های تصفیه هوای آی کیو ایر سری GCX را می‌توان برای محافظت بالاتر استفاده کرد. این دستگاه‌های تصفیه هوای مستحکم نه تنها ذرات معلق هوا را تصفیه می‌کنند، بلکه آلودگی‌های شیمیایی داخلی، بو و گازهایی مانند فرمالدئید را نیز در فضاهای داخلی از طریق جذب سطحی از بین می‌برند. دستگاه‌های این سری در زمینه معیار CCM بسیار قدرتمند هستند. CCM این دستگاه‌ها تا 2.27 میلیون میلی گرم (22000 درصد بالاتر از استاندارد سطح P4) و 27000 میلی گرم برای فرمالدئید ( 1700 درصد بیشتر از سطح F4 در استانداردهای ملی جدید) می‌رسد.

این CCMهای منحصربه‌فرد، این موضوع را که چرا دستگاه‌های تصفیه هوای آی کیو ایر سری Healthpro  و GCX به طور مکرر به عنوان بهترین دستگاه‌های تصفیه هوا با راندمان بالای بلند مدت انتخاب می‌شوند، توضیح می‌دهند: این دستگاه‌ها بخض اعظم ذرات معلق و فرمالدئید را از فضای داخلی فیلتر می‌کنند، حتی اگر مدت زیادی از به وجود آمدن آلودگی در محیط گذشته باشد.

راندمان بسیاری از دستگاه‌های تصفیه هوا در چند ماه اول استفاده تا 75 % افت پیدا می‌کند. اما با استفاده از معیار CCM و استاندارهای EN1822، سیستم‌های آی کیو ایر راندمانی ثابت را تا چند سال بعد از استفاده تضمین می‌کنند.