تاثیر فرمالدئید در آلودگی هوای خانه

یک برنامه‌ی خبری معتبر، اخیرا گزارش کرده است کفپوش‌های لمینیت چینی، ممکن است مقدار خطرناکی فرمالدئید سمی و سرطان زا در خود داشته باشند. بر اساس این گزارش در برخی موارد، این کفپوش، فرمالدئیدی بیش از 13 برابر مقدار قانونی در کالیفورنیا از خود ساطع می کند، اما استانداردهای آن برابر استانداردهای کالیفرنیا اعلام شده است.
مقامات مربوطه در حال پیگیری این موضوع هستند و اشخاصی که درمنازل خود از این کف پوش استفاده کرده اند، خواهان برداشتن و جایگزینی آن هستند. بر اساس این گزارش در سطح کشور، صدها هزار خانه از این کف پوش استفاده می‌کنند.

فرمالدئید چیست؟

فرمالدئید یک ترکیب آلی فرار است که در گیاهان، میوه‌ها، سبزیجات و حتی حیوانات و انسان پیدا می‌شود. فرمالدئید به طور طبیعی در مقادیر کم، در هوای داخل و خارج خانه وجود دارد. شکل مصنوعی فرمالدیئید به عنوان یک ترکیب شیمیایی چسبناک در صنعت کابینت سازی و کف پوش سازی، همراه با مواد دیگر استفاده می‌شود.

فرمالدئید و آلودگی هوای داخلی
محصولاتی که حاوی فرمالدئید هستند، پس از تولید هم‌چنان گازی بی رنگ (ولی نه بی بو) را از خود ساطع می‌کنند. در این فرایند گازی که حل، ثابت، منجمد و یا جذب مواد شده، در هوا آزاد می‌شود. این فرایند برای محصولاتی که در فضای باز استفاده می‌شوند مشکل زا نیست. ولی در فضای داخلی، این گاز به سرعت انباشته می‌شود و در دمایی بالای 72 درجه‌ی فارنهایت به بالای 50 درصد می‌رسد. با این که مقدار فرمالدئید در طول زمان کاهش میابد، این فرایند ممکن است در طی ماه‌ها و شاید حتی سال‌ها ادامه پیدا کند.

نگرانی های کوتاه و بلند مدت

خطرات بالقوه‌ی قرار گرفتن در معرض فرمالدئید می‌تواند هم بلند مدت و هم کوتاه مدت باشد:

خطرات کوتاه مدت: هنگامی که فرمالدئید در مقادیری بالاتر از 0.1 ذره در میلی متر در هوا وجود دارد، برخی افراد دچار مشکلات تنفسی مانند سوزش چشم‌ها، بینی و گلو می‌شوند. نشانه‌های دیگر می‌توانند شامل سرفه، عطسه، حالت تهوع و خارش پوست باشد.

فرمالدئید، آلودگی هوا و دستگاه تصفیه هوا

خطرات بلند مدت: سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا فرمالدئید را به عنوان یک سرطان‌زای محتمل انسانی عنوان کرده است.

چگونه مقدار فرمالدئید را آزمایش کنیم؟

دو راه اساسی برای آزمایش فرمالدئید وجود دارد:

رجوع به یک متخصص: یک متخصص هوای داخلی می‌تواند از طریق آزمایش‌هایی که در دسترس عموم نیستند، وجود فرمالدئید در هوا را آزمایش و جواب آن را تفسیر کند.
استفاده از یک جعبه‌ی آزمایش مصرف کنندگان: برخی از این جعبه‌ها فقط شامل ابزار تست کردن هستند در حالی که برخی دیگر ابزاری برای تحلیل خارج از آزمایشگاه را نیز در خود دارند. صحت و درستی این آزمایش‌ها ممکن است بسته به عوامل مختلف بسیار متفاوت باشد.

چگونه مقدار فرمالدئید موجود را کاهش دهیم؟
اگر فرمالدئید ساطع شده از زمین شما یا هر منبع داخلی دیگری باعث تهوع و مریضی شما می‌شود، شما باید آن کفپوش و یا منبع را تغییر دهید. این روش مستقیما مقادیر فرمالدئید را کاهش می‌دهد.
افزایش میزان تهویه نیز در کاهش این مقدار کمک می‌کند. بهترین راه برای افزایش تهویه، باز گذاشتن درها و پنجره‌ها و استفاده از یک فن اگزوز است
.
چگونه کمتر در معرض فرمالدئید قرار بگیریم؟

وسایل جدید را هوا بدهید! وقتی که کف پوش جدید و یا محصولات چوبی کامپوزیت دیگر را خریداری می‌کنید، اجاز دهید که این وسیله برای چند روز در پارکینگ و یا فضای بسته‌ی دیگری برای بماند. این کار باعث می‌شود که فرمالدئید و آلاینده‌های دیگر از آن خارج شوند.
پس از نصب وسیله، تهویه‌ی مناسب فرایندهای اضافی آزاد گردن گازهای سمی به هوا را سرعت می‌بخشد. پنجره‌ها را باز کنید، از سیستم تهویه‌ی مرکزی استفاده کنید و فن‌ها را تا حد ممکن روشن کنید.

هوا را تمیز کنید. در صورت امکان از یک دستگاه تصفیه هوای مطمئن و کارامد دارای کربن اکتیو با کیفیت استفاده کنید. این کربن اکتیو فرمالدئید را از هوای فضای داخلی، قبل از استنشاق حذف می‌کند. البته اهمیت حذف منشا فرمالدئید بسیار بیشتر از این کار است.

به خاطر داشته باشید که علاوه بر کفپوش‌های لمینیت و کابینت‌ها، فرمالدئید در فرش‌ها، مواد آرایشی و وسایل دیگر خانه‌ی شما نیز حضور دارد. بهترین راه برای حفاظت از خودتان در مقابل این مشکل، شناسایی و جابه جایی منشا این ماده است.

کاربر گرامی، فایل انگلیسی این مقاله را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.