آشپزخانه، قلب خانه است. این قسمت، مرکز فعالیت و جایی برای جمع شدن افراد خانه و دوستان است تا با هم زمانی بگذرانند و وعده‌های غذایی را آماده کنند. اما بدون تهویه‌ مناسب، آشپزخانه می‌تواند مرگ آفرین باشد.

بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت، در سراسر جهان 3 میلیارد نفر هنوز در خانه‌هایشان با آتش باز و تهویه‌ کم و یا کلا بدون تهویه آشپزی می‌کنند. قرار گرفتن در معرض آلاینده‌های داخلی در این خانه‌ها باعث می‌شود تا هر ساله 3/4 میلیون نفر بر اثر ذات‌الریه، بیماری‌های قلبی و بیماری‌های دیگری از این دست، قبل از رسیدن به سن بلوغ بمیرند. این موضوع یک یاداور غم‌انگیز و ترسناک برای خطرات آشپزی داخل خانه و اهمیت تهویه‌ مناسب است.

اهمیت تصفیه هوا هنگام آشپزی
اهمیت حضور دستگاه تصفیه هوا در خانه هنگام آشپزی
آشپزخانه‌های مدرن، کارخانه آلودگی‌اند.

تهویه نامناسب آشپزخانه، تنها در کشورهای در حال توسعه یک معضل نیست. در یک تحقیق که توسط آزمایشگاه برکلی انجام شده، مشخص شد که در 60 درصد خانه‌های آمریکا که دارای اجاق گاز هستند، میزان آلودگی از استاندارد آلودگی هوای بیرون بیشتر است.

احتراق ناشی از اجاق‌های گازی، مقادیری از نیتروژن دی اکسید، فرمالدئید و کربن مونوکسید تولید می‌کند. اجاق‌‌های الکتریکی نیز همین آلاینده‌ها را ولی در مقادیر پایین تر تولید می‌کنند. علاوه بر همه این‌ها، اجاق‌های الکتریکی به طور خاص مقادیر بالایی از ذرات فوق ریز را تولید می‌کنند که به راحتی استشمام می‌شوند، داخل ریه‌ها فرو می‌نشینند و جذب خون می‌شوند. هم چنین غذاهای در حال پخت نیز مقادیری گاز و ذره تولید می‌کنند که مشابه همان ذرات و گازی است که از اجاق تولید می‌شود.

هود آشپزخانه برای کمک طراحی شده است!

در یک آشپزخانه مدرن، دودهایی که حاصل آشپزی هستند باید توسط هودی که بالای اجاق نصب شده جذب و دفع شود. هود دستگاهی است دارای یک فن مکانیکی در جایگاهی که روغن معلق در هوا، دود، بو، حرارت و بخار را از بالای اجاق جذب کند. با این که این هودها در تئوری ایده خوبی هستند، تحقیقات نشان می‌دهند در بسیاری از موارد آن‌ها به درستی کار نمی‌کنند. آزمایشگاه برکلی متوجه شده است که برخی از این هودها مقداری حدود 14 درصد آلاینده‌های حاصل آشپزی را جذب می‌کنند.

ایرادات هود ها
3 مشکل اصلی وجود دارد که کاربرد و تاثیر هود آشپزخانه را محدود می‌کنند:

ابعاد نامناسب: بسیاری از هودها، به اندازه‌ای بزرگ نیستند که شعله‌های جلویی گاز را پوشش دهند. یک مشکل دیگر نیز این است که هود‌ها اکثرا در ارتفاعی بیش از حد بالا نصب می‌شوند.
فن اشتباه: یک هود کارامد باید حدودا هوایی معادل CFM200 (فوت مکعب در دقیقه) را جابه جا کند. از طرفی، فنی که زیادی قدرتمند است (برخی از مدل‌هایی که بالای 900 CFM اندازه گیری شده‌اند) ممکن است مقادیری گاز کربن مونوکسید و گازهای دیگر حاصل شعله، آبگرمکن و دیگر وسایل خانه را تولید کند. این هودهای قدرتمند نیاز به یک سیستم جبران هوا دارند که هوای تازه را دوباره به خانه برگرداند.
عدم وجود خروجی هوا از محیط: هودهایی که به اصطلاح هود سیرکوله کننده هوا نامیده می‌شوند، فقط هوا را به اتاق برمی‌گردانند بدون این که آلاینده‌ها را به خارج اتاق منتقل کنند. این هودها همچنین سیستم‌های بدون کانال نامیده می‌شوند و ممکن است مقادیر قابل تعویضی از ذغال سنگ یا فیلتر فلزی را در خود داشته باشند، اما در مقابل اکثر آلاینده‌ها تاثیر کمی دارند.
هود مناسب برای تصفیه هوا و عدم آلودگی هوا
توصیه‌هایی برای انتخاب هود مناسب

با انتخاب کردن هود مناسب و استفاده درست از آن، می‌توانید کیفیت هوای خانه خود را به شدت افزایش دهید. ما به شما چند نکته را در انتخاب هود گوشزد می‌کنیم:

دنبال هودی باشید که کل سطح اجاق گاز را پوشش دهد. هودی که سطح آن 8 تا 15 سانتیمتر بیشتر از اجاق گاز باشد، باعث ایجاد پوشش و تاثیر بیشتر می‌شود.
فنی بخرید که قوی باشد اما در حد متعادل. اگر ممکن است از خرید هودی که 1200CFM هوا تولید می‌کند و باعث ایجاد آلاینده می‌شود و سیستم جبران هوایی برای آن ندارید، پرهیز کنید. فنی بخرید که قوی باشد اما در حد متعادل. اگر ممکن است از خرید هودی که 1200CFM هوا تولید می‌کند و باعث ایجاد آلاینده می‌شود و سیستم جبران هوایی برای آن ندارید، پرهیز کنید.
هودی انتخاب کنید که شکلی خالی برای جمع کردن دود و گازها همزمان با آزاد شدنشان داشته باشد. هنگامی که این موضوع با خارج کردن دود و کارایی مناسب فن همراه باشد، میتواند درصد جذب آلاینده‌ها را به شدت افزایش دهد.
چند تکنیک ساده آشپزی می‌تواند کیفیت هوای خانه و آشپزخانه شما را افزایش دهد. هر زمان که امکان دارد، غذاها را روی شعله‌های پشتی بپزید زیرا هودها بیشتر مواقع قسمت پشتی اجاق را پوشش می‌دهند. هم چنین همیشه هنگام آشپزی از روشن بودن هود مطمئن شوید. با نصب و استفاده یک هود مناسب و پخت و پز روی شعله‌های پشتی، آشپزخانه شمامی‌تواند منشا لذت آشپزی به جای آلودگی هوای داخلی باشد.

کاربر گرامی، متن انگلیسی این مقاله را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.