خانه‌های قدیمی بسیار جذاب و دلپذیرند. بسیاری از خانه‌های قدیمی دارای عناصر معماری و جزئیاتی هستند که به سختی در خانه‌های جدید پیدا می‌شود. اما خانه‌های قدیمی چالش‌های خاصی نیز دارند. مانند چالش کیفیت هوای داخلی که می‌تواند به راحتی حس خوب خانه را از بین ببرد. عایق کردن خانه ممکن است ایجاد آزبست کند. دیوارها ممکن است با رنگ تشکیل شده از سرب پوشیده شده باشند و شومینه‌ها، دود کش‌ها و لوله‌های قدیمی ممکن است بعدها کیفیت هوای خانه را زیر سوال ببرند. مطلب ذیل خلاصه‌ای است از چالش‌هایی که ممکن است خانه‌های قدیمی‌تر را تحت تاثیر قرار بدهد و راهکارهایی برای این چالش‌ها.

آزبست
آزبست یک فیبر معدنی است که از طریق چند منبع مختلف در خانه‌های قدیمی باعث ایجاد عایق حرارتی و مقاومت در برابر آتش می‌شود. آزبست هم چنین به صورت رایج در سقف‌ها، دیوارها، کفپوش‌ها، عایق آب داغ و لوله‌های بخار و سایر قسمت‌های خانه استفاده می‌شد. بسیاری از مواد شامل آزبست تا سال 1980 از جریان ساخت خانه‌های نوساز خارج شدند.

مضرات آزبست: استنشاق ذرات معلق آزبست می‌تواند احتمال سرطان ریه، سرطان سینه و شکم را افزایش دهد و منجر به مشکل زخم ریه شود. علایم این بیماری‌ها معمولا تا 20 یا 25 سال بعد از تماس با آزبست خود را نشان نمی‌دهند. بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت، 43000 نفر هر ساله بر اثراستنشاق آزبست جان خود را از دست می‌دهند.

راهکارها: محصولات آزبستی که در شرایط خوبی قرار دارند، تهدیدی به حساب نمی‌آیند. با این حال با گذشت زمان محصولات آزبستی ممکن است خراب و یا فرسوده شوند تا حدی که فیبرهای آزبستی در هوا آزاد شوند. در بسیاری از موارد، آزبستی که در شرایط خوبی قرار دارد باید تنها گذاشته شود. هر آزبستی که حتی به مقدار کمی خراب شده باشد، باید توسط یک فرد متخصص و آموزش دیده، بررسی، تعمیر و یا جا به جا شود.

سرب
سرب فلزی طبیعی است که از اعماق زمین به دست می‌آید و از آن جهت خشک شدن سریع رنگ و دوام آن بسیار استفاده می‌شد. رنگ سربی هم چنین در مقابل رطوبت مقاوم است. بسیاری از رنگ دانه‌ها به خصوص سفید و قرمز روشن شامل سرب می‌شدند. میلیون‌ها خانه هنوز هم از رنگ سربی استفاده می‌کنند.

مضرات سرب: سرب سمی است. قرار گرفتن در معرض سرب می‌تواند تقریبا تمام اعضا و سیستم‌های بدن را تحت تاثیر قرار دهد. حتی در مقادیر بسیار کم، تماس با سرب می‌تواند منجر به مشکلات ذهنی و رفتاری، کم خونی و مشکلات دیگر شود، به خصوص میان کودکان. در بزرگسالان، قرار گرفتن در معرض سرب می‌تواند منجر به مشکلات قلب و عروق، مشکلات کلیه و مشکلات باروری شود.

راهکارها: مانند آزبست، وسایلی که با رنگ سربی نقاشی شده‌اند نیز اگر در شرایط خوبی باشند، تهدیدی به حساب نمی‌آیند. اما به دلیل این که رنگ‌های سربی با گذشت زمان فرسوده می‌شوند، امکان این وجود دارد که این رنگ‌ها ورقه ورقه و تکه تکه شوند و تبدیل به ذرات معلق در هوا شوند. این موضوع به خصوص در جریان بازسایزی خانه‌ها بسیار دیده می‌شود. سطوحی که با رنگ سربی رنگ شده‌اند، می‌توانند با کاغذ دیواری پوشیده شوند. قسمت‌هایی که با رنگ سربی پوشیده شده‌اند مثل پنجره و درها می‌توانند جا به جا و یا تعویض شوند.

لوله کشی قدیمی
لوله‌های قدیمی معمولا از سرب ساخته شده‌اند و سرب یک ماده سمی است. اما لوله‌های قدیمی که با فلز آبکاری شده ساخته شده‌اند هم سرانجام پوسیده می‌شوند و نشت می‌کنند. اگر فشار آب داغ در یک خانه قدیمی کم باشد، احتمال دارد که لوله‌های آبکاری شده پوسیده شده باشند.

مضرات: نشتی آب از لوله‌های ترک خورده می‌تواند المان‌های بنا و کف پوش‌های چوبی را از بین ببرد. رسوخ و یا نشتی آب هم چنین زمینه را برای رشد قارچ و کپک فراهم می‌کند. قارچ‌ها میکروارگانیسم‌های بسیار کوچکی هستند که از رطوبت تغذیه می‌کنند. قرار گرفتن در معرض قارچ می‌تواند منجر به واکنش‌های آلرژیک در برخی از افراد شود. هم چنین برخی از قارچ‌ها سمی‌اند.

راهکارها: چک کردن لوله کشی‌ها به صورت مداوم و مراقبت برای هرگونه نشتی، پوسیدگی و یا ترک ضروری است. هر زمان که یک مشکل و یا مشکل بالقوه پیدا شود، باید بلافاصله برای حل آن اقدام کرد. هدف این است که لوله‌های قدیمی قبل از نشتی، تعویض شوند.

دودکش‌ها
خانه‌های قدیمی، دودکش‌ها و شومینه‌های قدیمی دارند. با گذشت زمان این دودکش‌ها و شومینه‌ها ترک خورده می‌شوند و زمینه برای نشتی گاز و دود به داخل خانه فراهم می‌شود. هم چنین کروئوزوت که یک نوع قیر قابل اشتعال است می‌تواند در دودکش‌ها به وجود بیاید و در نهایت تبدیل به خطر آتش سوزی جدی شود.

مضرات: دودکش‌های ترک خورده می‌توانند باعث نشتی مونوکسید کربن به داخل خانه شوند. مونوکسید کربن یک گاز بسیار کشنده است که حتی در مقادیر بسیار پایین نیزمی‌تواند باعث آسیب به مغز و اعضای بدن شود. دود شومینه‌ها که وارد خانه می‌شود نیز می‌تواند شامل ذرات معلق ریز و فوق ریز باشد که ریه و قلب را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

راهکارها: میتوانید دودکش های قدیمی را با کاشی های سفالی، سیمان و یا فلز آسترسازی کنید. آستر دود کش ذرات حاصل از اشتعال را مستقیما به بیرون خانه انتقال می‌دهد. نصب سیستم تشخیص دود و مونوکسید کربن نیز می‌تواند بسیار مفید باشد.
به غیر از خطراتی که در متن بالا ذکر شد، خطرات بالقوه دیگری نیز در خانه‌های قدیمی وجود دارد. با آگاهی از این خطرات و توجه به اهمیت اقدام برای رفع آن‌ها، می‌توانید لذت بیشتری از زندگی در یک خانه قدیمی ببرید.