2- کربن اکتیو ( کربن فعال/ فیلتر ذغالی)

یکی از مهم ترین دغدغه های افراد، دغدغه حضور بوهای نامطلوب، آلاینده های شیمایی و گازها در منزل، محل کار، مدرسه و سایر محیط هایی که افراد برای طولانی مدت در آن حضور دارند است. در حقیقت در بسیاری موارد آن چه که افراد را به سمت خرید یک دستگاه تصفیه هوا سوق می دهد، همین دغدغه است. همین موضوع باعث شده است که تولید کنندگان دستگاه‌های تصفیه هوا، فناوری های متفاوتی برای تصفیه گاز، بو و آلودگی شیمیایی استفاده کنند.

این روزها استفاده از کربن فعال یکی از رایج ترین روش های استفاده شده در دستگاه های تصفیه هوا است. فیلتر کربن فعال اگر به شکل دانه‌دانه (گرانول) استفاده شده باشد، بدون شک در تصفیه و حذف بسیاری از آلاینده‌های شیمیایی مؤثر است.

مقدار استفاده شده این فیلتر در دستگاه تصفیه هوا نیز از اهمیت بسیاری برخورداری است. برای مثال دستگاه تصفیه هوایی که از ۵۰۰ گرم کربن فعال استفاده کرده است، در مقایسه با دستگاه تصفیه ای که ۲ کیلوگرم فیلتر کربن فعال دارد، راندمان و عمر بسیار کم تری دارد.
یکی دیگر از نکات مهم در مورد استفاده این فیلتر، همانطور که در بالا اشاره شد، نوع آن است. کربن فعال به 2 شکل در دستگاه ها استفاده می شود، گرانولی (توپی شکل) و غبار کربن اکتیو. آن چه که در بسیاری از دستگاه‌های تصفیه هوا به اسم کربن فعال مورد استفاده قرار گرفته است، تنها صفحاتی از الیاف است که به غبار کربن فعال آغشته شده‌اند. این صفحات حاوی تنها چندین گرم از کربن فعال واقعی هستند که در نهایت تأثیری در جذب گازها و بو ندارند. علاوه بر آن، غبار کربن فعال، خود قابلیت ایجاد آلودگی مجدد را دارد.

هم چنین بعضی از فروشندگان دستگاه های تصفیه هوا ادعا می‌کنند که فیلترهای کربن فعال دستگاه های آن‌ها، هر نوع بو و گاز شیمیایی، به خصوص مونوکسید و دی اکسید کربن را کاملا از هوای محیط تصفیه می‌کند. ادعایی که به لحاظ علمی به هیچ عنوان درست نیست. گازهای مونوکسید و دی اکسید کربن به دلیل وزن مولوکولی بسیار پایینی که دارند، به هیچ عنوان با راندمان مفید و موثر قابل تصفیه توسط فیلتر کربن فعال نیستند.

یکی از نکاتی که می توانید هنگام خرید دستگاه تصفیه هوا در نظر داشته باشید این است که مقدار کربن فعال استفاده شده در دستگاه ها و نوع آن را از فروشندگان و تولید کنندگان دستگاه تصفیه هوا بپرسید. هم چنین با درخواست برای باز کردن دستگاه تصفیه هوا و تنها یک بررسی کوتاه برای فیلترهای آن، می توانید دید خوبی از مناسب بودن فیلتر کربن فعال آن پیدا کنید و در انتخاب دستگاه تصفیه هوای مناسب خود مطمئن تر شوید.