5- اندازه دستگاه

اگرچه جنبه‌های ظاهری برای لوازم خانگی اهمیت زیادی دارد، اما باید در نظر داشت که کارکرد و کیفیت دستگاه تصفیه هوا نباید در برابر زیبایی فراموش شود. در واقع باید متوجه این موضوع بود که دستگاه تصفیه هوا یک محصول لازم برای حفظ سلامت است و نه یک المان زیبایی.
متاسفانه این اتفاق در بسیاری از دستگاه های تصفیه هوای رایج در بازار دیده می‌شود. این روزها فروشندگان دستگاه های تصفیه هوا، به مصرف کنندگان این موضوع را القا می کنند که به زیبایی به خصوص ابعاد دستگاه تصفیه هوا اهمیت زیادی دهند. آن ها می گویند که برای یک محیط کوچک باید یه دستگاه کوچک و برای یک محیط بزرگ باید یک دستگاه بزرگ تهیه کرد. در واقع اولین سوالی که از مصرف کننده می پرسند در مورد متراژ محیط است، در صورتی که مهم ترین نکته در انتخاب دستگاه تصفیه هوا، مشکل و منبع آلودگی است.
در مورد دستگاه‌های کوچک تصفیه هوا چند نکته را باید بدانید. برای مثال:
1. متناسب نبودن اندازه ورودی و خروجی هوا
کوچک بودن دستگاه و البته ورودی و خروجی هوای آن، باعث می‌شود ظرفیت هوادهی فن کاهش پیدا کند. علاوه بر این صدای دستگاه تصفیه هوا نیز به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند.

2. معمولا در دستگاه های تصفیه هوای کوچک، محل ورود و خروج هوای دستگاه تصفیه هوا بسیار نزدیک به هم طراحی شده است.
این اتفاق باعث می‌شود هوای خروجی، بلافاصله به داخل دستگاه تصفیه هوا برگردد و عملا دستگاه تنها هوای محیط بسیار کوچک پیرامون خود را تصفیه می‌کند. دستگاه‌های تصفیه هوای کوچک به همین دلیل راندمان بسیار کمی در تصفیه هوا دارند.

3. قرارگیری ورودی هوا ( هوای آلوده) در بالا یا کناره‌های دستگاه تصفیه هوا
این اتفاق باعث می‌شود آلودگی که در سطح زمین نشست کرده با جریان هوا از زمین بلند شود و خود باعث آلودگی محیط شود.

آنچه که تولیدکنندگان و فروشندگان دستگاه‌های تصفیه هوا به مصرف کنندگان نمی‌گویند، آن است که یک دستگاه تصفیه هوای زیبا اما کوچک و با طراحی غیر حرفه‌ای، نمی‌تواند هوا را به درستی تصفیه کند.