کاربردهای دستگاه‌ تصفیه هوا در کلینیک‌های دامپزشکی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تصویر کاربرد دستگاه‌ تصفیه هوا در دامپزشکی
کاربردهای دستگاه‌ تصفیه هوا در کلینیک‌های دامپزشکی

تمام اماکن، بسته به نوع کاربری‌ای که دارند دچار مقادیری از آلودگی هوا هستند. یکی از اماکنی که به شدت در معرض هوای آلوده قرار دارد، کلینیک‌ها و بیمارستان‌های دامپزشکی است. روزانه افراد زیادی برای درمان حیوانات خانگی خود، اعم از سگ، گربه، پرنده، خرگوش و … به این اماکن سر زده و حیوانات خود را نیز به همراه می‌آورند. تردد حیوانات بیمار، مانند هر محیط دیگری که در معرض بیماری قرار دارد مثل بیمارستان‌های عادی، می‌تواند باعث پخش شدن ویروس و باکتری و انواع عفونت‌ها شود. بنابراین وجود مکانیزمی برای تصفیه هوای این محیط‌ها، می‌تواند کمک بسیاری به حفظ سلامتی مراجعین، کارکنان و حیوانات کند.

مهم‌ترین آلاینده‌های هوای بیمارستان‌ها و کلینیک‌های دامپزشکی در ذیل شرح داده شده‌اند:

بو

اولین موردی که در این مراکز جلب توجه می‌کند، بوی نامطبوعی‌ست که به مشام می‌رسد. این بو می‌تواند از بدن حیوانات و یا مدفوع آن‌ها ایجاد شود و یا در اثر استفاده داروهای مختلف تولید شود. در هر حال تماس مداوم با این بو می‌تواند علاوه بر آزردگی کارکنان و مراجعین، در بلند مدت باعث آسیب‌های فراوان تنفسی و انتقال انواع امراض عفونی شود.

تهیه یک دستگاه تصفیه هوا دارای فیلتر کربن اکتیو می‌تواند در رفع این بو کمک فراوانی کند. فیلتر کربن اکتیو از طریق جذب سطحی، بوی ناخوشایند هوا را حذف کرده و هوایی پاک را از خروجی دستگاه تصفیه هوا، به محیط بر می‌گرداند.

ذرات معلق

ویروس و باکتری

در صورت نبود مکانیزمی برای کنترل ذرات معلق ریز و فوق ریز مانند ویروس و باکتری، بیماری و عفونت‌های هوابرد در محیط به سرعت پخش شده و حیوانات، کارکنان و مراجعین می‌توانند به صورت دائمی در معرض خطر قرار بگیرند.

مو و شوره حیوانات

افراد بسیاری به علت ابتلا به بیماری‌های حساسیتی قادر به نگهداری از حیوانات خانگی خود نیستند. زیرا سلول‌های مرده پوست حیوانات یا همان شوره، مو و بزاق آن‌ها، می تواند محرکی برای مبتلایان به آسم و آلرژی و بیماری‌های ریوی باشد. بیشتر افراد به اشتباه فکر می‌کنند حساسیت به حیوانات فقط از طریق لمس مو و پشم آن‌ها تحریک می‌شود در صورتی که شوره بدن حیوانات خانگی که در هوا پراکنده می‌شود، با ورود به مجاری تنفسی باعث همان خارش و یا عطسه می‌شود.

وجود یک دستگاه تصفیه هوای دارای فیلتر هپا به جذب ذرات معلقی مانند ویروس و باکتری کمک می‌کند. البته باید به خاطر داشته باشید که فیلتر هپا تنها در صورتی که بر اساس استاندارد EN1822، از کلاس H13 پزشکی باشد، می‌تواند ذرات معلق تا ابعاد ۰.۳ میکرون را جذب کند.