کاربردهای دستگاه‌ تصفیه هوا در مکان‌های ورزشی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تصویر کاربرد دستگاه‌ تصفیه هوا در باشگاه
کاربردهای دستگاه‌ تصفیه هوا در مکان‌های ورزشی

این روزها افرادی که به باشگاه‌ها، سالن‌های ورزشی، اسپاها و مراکز تندرستی می‌پیوندند، اهداف مختلفی را دنبال می‌کنند. برخی از آن‌ها درپی بهبود توانایی‌های ورزشی خود هستند، برخی به دنبال حفظ سلامت و برخی نیز به دنبال گذراندن وقت و آشنا شدن با افراد جدید.

صرف نظر از اهداف اعضای باشگاه‌های ورزشی، کیفیت خدمات ارائه شده و محیط این مراکز از اهمیت بسیاری برخوردار است. یکی از مهم‌ترین عواملی که تاثیر بسیاری بر کیفیت دارد، هوای محیط است. با این که بیشترین لذت از هوای پاک را افراد مبتلا به بیماری آسم و آلرژی می‌برند و اولین کسانی که تفاوت هوا را متوجه می‌شوند، افراد بیمار هستند، اما حتی افراد سالم نیز اهمیت این موضوع را در بلند مدت به خوبی درک می‌کنند.

هوای پاک نه تنها از نظر بهداشتی اهمیت بسیاری دارد، بلکه از نظر اقتصادی نیز برای باشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی توجیه بسیاری دارد. هوای تصفیه شده و تعویض هوای مکرر، مانع از فرسایش دکور، وسایل و امکانات باشگاه می‌شود، هم‌چنین باعث می‌شود برای افراد و گروه‌های مختلف تمایز رقابتی بسیاری به وجود بیاید و افراد، باشگاهی که مجهز به هوای پاک است را به یک باشگاه عادی ترجیج بدهند.

برخی تمایزات ایجاد شده با فراهم کردن هوای پاک در باشگاه، به این شرح هستند:

حذف و تصفیه بوی نامطبوع بدن افراد و مواد ضدعفونی کننده
جلوگیری از تخریب دکور و ساختمان با تصفیه ذرات قارچ، آلودگی گازی و شیمیایی
نشان‌دهنده تعهد باشگاه به اهداف مشتریان
ایجاد محیط جذاب برای جذب اعضای جدید، اعضای کنونی و کارکنان
ایجاد محیط مناسب برای افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی، آسم و آلرژی
آلاینده‌های باشگاه‌ها و مراکز ورزشی

ترکیبات آلی فرار (مواد ضدعفونی کننده)

(VOC – (Volatile Organic Compounds یا ترکیبات آلی فرار به شکل گاز از برخی جامدات و مایعات متصاعد شده و شامل طیف وسیعی از مواد شیمیایی می‌شوند که می‌توانند اثرات کوتاه مدت و بلند مدت بسیاری بر سلامتی افراد داشته باشند.
اسپاها و باشگاه‌های ورزشی معمولا از مواد شوینده و ضدعفونی کننده بسیاری استفاده می‌کنند. این مواد معمولا ترکیبات آلی فرار بسیاری را از خود متصاعد می‌کنند. با این که این مواد در از بین بردن ویروس، جرم و قارچ‌ها موثرند، اما معمولا شامل مواد سمی مانند فرمالدئید و گلوترالدئید و یا فنول هستند. تماس مداوم با حتی مقادیر کمی از این مواد می‌تواند اثرات بلندمدتی روی سلامتی افراد داشته باشد و شامل علائم مختلفی همچون تهوع، تحلیل حافظه، خستگی و … می‌شوند. ترکیبات کمتر سمی مانند ایزوپروپانول، اتانول و ان پروپانول نیز می‌توانند باعث تحریک سیستم تنفسی و مخاط بینی شود. بوی مواد ضدعفونی کننده تنها عامل تشخیص آلودگی هوای محیط است.

میکروارگانیسم‌ها (عفونت هوابرد)

محسوس‌ترین نشانه حضور میکروارگانیسم‌ها در مراکز ورزشی، رشد قارچ به خصوص هنگام ترکیب رطوبت و گرماست. میکروارگانیسم‌های نادیدنی همان‌هایی هستند که باعث ایجاد بیماری‌های عفونی می‌شوند و به راحتی قابل سرایت بین افراد هستند. ویروس‌هایی که باعث ایجاد سرماخوردگی و آنفولانزا می‌شوند در آب دهان افراد وجود دارند. سرفه و عطسه کردن در مجاورت افراد می‌تواند باعث پخش قطراتی در هوا شود که ساعت‌ها معلق می‌مانند و باعث انتقال بیماری‌ می‌شوند.

بوی نامطبوع

وجود بوهای مختلف نامطبوع، در سالن‌ها و مراکز ورزشی یکی از مسائل مشکل‌زا برای مدیران این مجموعه‌هاست. بوی مواد شوینده قوی و بوی بدن افراد، می‌تواند منجر به ایجاد بوی بسیار ناخوشایند شود و کیفیت خدمات باشگاه را پایین بیاورد.
آمونیا مهمترین عامل ایجاد بو در این مجموعه‌هاست. آمونیا بویی بسیار قوی و تند دارد و به راحتی در مواد شوینده، ادرار و عرق انسان قابل تشخیص است.