کاربرد دستگاه تصفیه هوا در مراکز مراقبتی سالمندان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تصویر کاربرد دستگاه تصفیه هوا در خانه سالمندان
کاربرد دستگاه تصفیه هوا در مراکز مراقبتی سالمندان

کلینیک‌های مراقبتی سالمندان از جمله مراکزی هستند که به دلیل آسیب پذیری بیشتر سالمندان، نیازی حیاتی به هوای پاک دارند. انواع عفونت‌ها و امراض می‌توانند به راحتی در هوا پخش شده و از فردی به فرد دیگر منتقل شوند. از آنجایی که سیستم ایمنی بدن سالمندان با توجه به کهولت سن، تضعیف شده است و همچنین با توجه به اینکه بسیاری از افراد سالمند در گذشته جراحی‌های پیوندی، قلبی و … انجام داده‌اند، ویروس و باکتری معلق در هوا به راحتی باعث ابتلای آن‌ها به انواع بیماری‌ها می‌شود. بنابراین چنین کلینیک‌هایی با پیروی مداوم از اصول بهداشتی و فراهم کردن هوایی عاری از آلودگی، تصویری با کیفیت در ذهن مراجعین خود به جا می‌گذارند، همچنین خانواده‌ها و اقوام با مشاهده کیفیت هوای داخلی این مراکز اطمینان خاطری از اقامت عزیزان خود در این مراکز پیدا می‌کنند.
با تهیه دستگاه‌های تصفیه هوای پرتابل میتوان بدون ایجاد هزینه اضافی هوایی کاملا پاک برای این مراکز فراهم کرد. در اماکنی که مساحت مورد پوشش وسیع‌تر است و هوادهی بیشتری مورد نیاز است، میتوان از جعبه‌های فیلتر برای کانال‌های هوادهی مرکزی نیز استفاده کرد.

عوامل آلاینده هوا در مراکز مراقبتی سالمندان

عفونت‌های هوابرد

افراد سالمند به خصوص افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند، نسبت به بخش اعظم عفونت‌های هوابرد آسیب‌پذیر هستند. شایع‌ترین بیماری‌ها توسط عفونت‌های تنفسی ویروسی و بیرون‌روی و تهوع شروع شده و به سادگی تنها با سرفه و عطسه کردن و از طریق قطرات آب دهان که در هوا معلق می‌مانند، پخش می‌شوند.
استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوای پرتابل می‌تواند به پیشگیری از شیوع این عفونت‌ها و امراض کمک کند و همچنین از تماس سایر ساکنین با ویروس و باکتری جلوگیری می‌کند. دستگاه‌های تصفیه هوای پرتابلِ دارای فیلتر هپا بهترین راه حل برای این مراکز هستند.

ترکیبات آلی فرار

مواد شوینده و ضدعفونی کننده‌های شیمیایی، بخش حیاتی نظافت مراکز مراقبتی سالمندان هستند. اما متاسفانه این مواد، ترکیبات آلی فرار همچون فرمالدئید و فنول را از خود متصاعد می‌کنند که دارای بخارات سمی با اثرات سرطان زاست. این مواد شوینده در عین مفید بودن برای از بین بردن ویروس، باکتری، جرم و قارچ، برای کسانی که مبتلا به بیماری‌های قلبی، ریوی و تنفسی هستند بسیار خطرناک‌اند. تماس مداوم با این مواد شیمیایی حتی با مقادیر کم، می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی بسیاری از جمله تهوع، تحلیل حافظه، تحلیل انگیزه و چالاکی و بی تحرکی شود. بوی مواد ضدعفونی کننده معمولا نشان دهنده این است که موادی مضر در محیط حضور دارند، بنابراین یک مرکز مراقبتی افراد سالمند مناسب باید به این موضوع توجه بسیاری بپردازد. دستگاه‌ها و سیستم‌های تصفیه هوای آی کیو ایر دارای فیلترهای کربن اکتیو برای جذب و تصفیه آلودگی‌های گازی و شیمیایی هستند.

کنترل بو

بوی نامطبوع مشکل مهمی در مراکز مراقبتی سالمندان، چه برای ساکنین و چه برای کارکنان است. بدیهی است که مراجعین این اماکن انتظار هوای پاک و استاندارد را دارند که برآورده کردن آن کار راحتی نیست.
هنگامی که بوی نامطبوعی مثل بوی آمونیا مشکل اصلی باشد، اولین راه، ایجاد تهویه و گردش هوا در محیط از طریق باز کردن در و پنجره‌ها است. متاسفانه این راه حل، بسیار مقطعی است. همچنین در مقاطعی از سال که شرایط آلودگی هوای شهری برای گروه‌های حساس خطرناک اعلام شده‌ است، این راه به هیچ عنوان قابل استفاده نیست. استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا می‌تواند راه حلی بلند مدت برای این معضل باشد. فیلتر کربن اکتیو یا کربن فعال، از طریق جذب سطحی می‌تواند بوی ناخوشایند محیط را از بین ببرد.