کاربرد دستگاه تصفیه هوا در آرایشگاه‌ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تصویر کاربرد دستگاه تصفیه هوا در آرایشگاه‌ها
کاربرد دستگاه تصفیه هوا در آرایشگاه‌ها

آرایشگاه‌ها از جمله مراکزی هستند که از آلودگی هوای داخلی بسیار شدیدی رنج می‌برند و این درحالی است که افراد زیادی برای حفظ زیبایی و سلامت خود روزانه به آن‌جا مراجعه می‌کنند. در نتیجه استفاده از مواد آرایشی مربوط به مو، پوست و ناخن، به صورت ناگزیر مقادیر زیادی آلودگی هوا در این اماکن وجود دارد که مشابه آلودگی آزمایشگاه‌های تحقیقاتی است و تماس بلند مدت با آن می‌تواند به تدریج موجب علائمی مانند سردرد، تهوع، سرطان، آسیب عصبی و نازایی شود. از آنجایی که کارکنان این مراکز روزانه حدود ۸ ساعت از وقت خود را در این محل‌ها می‌گذرانند، فراهم کردن هوایی عاری از آلودگی می‌تواند به آرامش آن‌ها کمک کند و همچنین با نشان دادن اهمیت مسئولین آرایشگاه به تنفس هوای پاک، دریچه‌ای برای بازگشت مشتریان در آینده باشد.

۳ مورد از مهم‌ترین عوامل آلودگی هوای داخلی در آرایشگاه‌ها

ترکیبات آلی فرار 
این ترکیبات شامل مواد سمی مانند فرمالدئید و استون است که در نتیجه استفاده از اسپری‌ها، محصولات مربوط به مو و سایر مواد شیمیایی در محیط پخش می‌شوند. این مواد دارای بخارات سمی با اثرات سرطان زا هستند.

ذرات معلق
ذرات معلق ریز و فوق ریز، از مهم‌ترین آلاینده‌های مراکز زیبایی هستند. این ذرات می‌توانند حاصل استفاده از مواد کاشت ناخن و گرد برخاسته از ناخن‌ها در نتیجه مانیکور و سوهان کشیدن باشند. هم چنین میکروارگانیسم‌هایی مانند قارچ، ویروس و باکتری، به راحتی در چنین اماکنی با رفت و آمد مکرر، قابل سرایت هستند.

بو
یکی از مهم‌ترین عوامل آزاردهنده در آرایشگاه‌ها و مراکز زیبایی، بوی ناخوشایند حاصل از مواد شیمیایی موجود در تافت مو، رنگ مو، لاک، استون و مواد ترمیم کاشت ناخن است. تماس مداوم با این بو، در کوتاه مدت موجب آزردگی کارکنان و مراجعین و در بلند مدت باعث آسیب‌های فراوان ریوی و تنفسی می‌شود.

کاهش آلودگی هوای داخلی آرایشگاه‌ها و مراکز زیبایی

اولین راه برای کاهش آلودگی داخلی آرایشگاه‌ها، کنترل از منبع است. اگر تا حد امکان از لوازم آرایشی طبیعی و بدون مواد شیمیایی استفاده شود، مقدار آلودگی شیمیایی محیط به طرز قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.
دومین راه ایجاد تهویه مطبوع است. باز گذاشتن پنجره‌ها و یا درها می‌تواند به انتقال آلاینده‌ها به بیرون و ورود هوای تازه کمک کند. البته در کلانشهرهایی مانند تهران، که هوای بیرون نیز به شدت آلوده است، این امر کمک چندانی به بهبود کیفیت هوای داخلی نمی‌کند.
سومین راه، استفاده از یک سیستم فیلتراسیون هوا و یا یک دستگاه تصفیه هوا است. البته باید توجه داشته باشید که ظرفیت هوادهی دستگاه تصفیه هوا و تعداد دفعاتی که باعث تعویض هوای محیط می‌شود، نوع فیلترهای استفاده شده در دستگاه و نوع روش مورد استفاده برای تصفیه هوا، از اهمیت بسیاری برخوردار است.
براساس استانداردهای انجمن تهویه و تاسیسات آمریکا یا انجمن اشری (ashrae) ، هوای هر محیط عادی در هر ساعت ۲ بار نیاز به تعویض دارد. بنابراین دستگاه تصفیه هوایی برای محیط آرایشگاه قابل استفاده است که با توجه به حجم محیط منجر به حداقل ۲ بار تعویض هوا شود.
همانطور که در مطالب بالا ذکر شد، آلودگی هوای آرایشگاه‌ها شامل هر ۲ نوع ذرات معلق و آلودگی شیمیایی می‌شود، بنابراین دستگاه تصفیه هوایی که تهیه می‌شود باید دارای ۲ نوع فیلتر هپا و کربن اکتیو به مقدار کافی باشد.
لازم به ذکر است که برخی از دستگاه‌های تصفیه هوا از روش‌های تولید اوزون و تولید یون (که محصول جانبی آن همان اوزون است) استفاده می‌کنند. از آنجایی که اوزون گازی واکنش گراست، با ورود آن به محیط، فعل و انفعالات شیمیایی بین اوزون و سایر آلودگی‌های محیط اتفاق میفتد که نتیجه آن تولید آلودگی‌های جدید است.

دستگاه‌ تصفیه هوای آی کیو ایر در آرایشگاه‌ها و مراکز زیبایی

دستگاه‌های تصفیه هوای آی کیو ایر از ۳ مرحله فیلتر تشکیل شده‌اند: پیش فیلتر، فیلتر جاذب گاز و بو و فیلتر هپا

در اولین مرحله، دستگاه تصفیه هوای آی کیو ایر هوای آلوده محیط آرایشگاه‌ را توسط فن قوی آلمانی مدل بکوارد خود به داخل دستگاه کشیده و از پیش فیلتر خود عبور می‌دهد. پیش فیلتر دستگاه تصفیه هوای آی کیو ایر از جنس هپای کلاس F7 است و وظیفه جذب ذرات معلق درشت مانند گرد و خاک، پرزها و گرد ناخن را به عهده دارد.

در مرحله بعدی دستگاه تصفیه هوای آی کیو ایر، هوای عاری از ذرات درشت را از فیلتر کربن اکتیو یا کربن فعال عبور داده و آلودگی‌ شیمیایی، گازها، بو و ترکیبات آلی فرار مانند فرمالدئید و استالدئید را تصفیه می‌کند.

به عنوان آخرین مرحله، دستگاه تصفیه هوای آی کیو ایر، هوا را از فیلتر هپای کلاس H13 پزشکی عبور داده و ذرات ریز و فوق ریز مانند ویروس و باکتری تا ابعاد ۰.۰۰۳ میکرون با راندمان ۹۹.۹۷ % از هوا جذب و تصفیه می‌شوند.