کاربرد دستگاه‌ تصفیه هوا در موزه‌ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تصویر کاربرد دستگاه‌ تصفیه هوا در موزه‌ها
کاربرد دستگاه‌ تصفیه هوا در موزه‌ها

حفاظت با هوای پاک شروع می‌شود.
در سال‌های اخیر به تاثیر محیط داخلی موزه بر حفاظت اشیاء آن توجه ویژه‌ای شده است. بیشتر این توجه بر تاثیر نور، رطوبت و دما متمرکز بوده است. در عین حال توجه کم‌تری به تاثیر آلاینده‌های هوا شده است، در حالی که آلاینده‌های هوا نیز می‌توانند به اندازه‌ نور و عوامل دیگر مخرب باشند.

تاثیرات آلودگی هوای داخلی به سختی شناسایی می‌شود
یک توضیح خلاصه این است که تاثیر آلودگی داخلی همیشه واضح نیست. برخی از ضعف‌ها مثل فرسایش به آسانی شناسایی می‌شوند. ولی فرایندهای تخریبی دیگر مانند تحلیل رفتن فیبر مواد، سخت‌تر مشخص می‌شوند. و به این دلیل که آلودگی به تنهایی باعث این ضعف نمی‌شود بلکه با عوامل دیگر ترکیب می‌شود و واکنش نشان می‌دهد، تشخیص آن پیچیده‌تر نیز می‌شود. محیط‌های داخلی موزه‌ها دارای صدها نوع ترکیبات آلاینده هستند.
بسیاری از روش‌های مقابله با آلودگی داخلی از علوم بهداشت و سلامت انسان بر گرفته شده‌اند. در حالی که برخی از این فناوری‌ها مفیدند ( برای مثال روش‌های اندازه‌گیری هوا) بقیه‌ آن‌ها فایده‌ چندانی ندارند. سالم نگه داشتن اشیاء موزه‌ها با حفظ سلامت انسان‌ تفاوت‌های اساسی‌ای دارد. اشیاء موزه‌ها قرن‌ها و شاید حتی هزاره‌ها قدمت دارند و در حالی که بدن انسان می‌تواند تماس با مقادیر کمی از مواد سمی را تحمل کند، این اشیا از هر گونه حمله‌ای آسیب می‌بینند و به تدریج فرسایش می‌یابند. در نتیجه هرگونه تماسی با آلاینده‌های هوا می‎تواند برای این اشیاء مضر باشد.

راه حل‌های تصفیه هوای IQAir برای موزه‌ها
IQAir این توانایی را دارد که با تهیه‌ دستگاه‌های تصفیه هوای تخصصی، با فناوری و روش‌های متفاوت به موزه‌ها کمک کند. چه هنگامی که مشکل از آلودگی‌ خارجی است و چه هنگامی که از یک ماده‌ شیمیایی خاص در محیط داخلی ناشی می‌شود، IQAir می‌تواند راه حلی متناسب با مشکل و بودجه و دیگر نیازهای موزه فراهم کند.